Ligue 1: Έχασε έδαφος το Στρασβούργο, πήρε «ανάσα» για Σεντ Ετιέν

Το Στρασβούργο απώλεσε πολύτιμους πόντους στη μάχη για το «σεντόνι» στο Σαμπιονά με το 2-2 κόντρα στη Σεντ Ετιέν, η οποία πήρε βαθιά βαθμολογική «ανάσα» στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία. Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Έναν πολύτιμο πόντο εξασφάλισε η Σεντ Ετιέν στη μάχη που δίνει για παραμονή στα μεγάλα «σαλόνια» του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» μετά τις νίκες τους κόντρα σε Ανζέ, Μονπελιέ και Κλερμόν, αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 στην έδρα τους κόντρα στο Στρασβούργο, που τους επέστρεψε να βγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού και να πάρουν μια βαθιά βαθμολογική «ανάσα» ενόψει της συνέχειας.

Από την άλλη, με το αποτέλεσμα αυτό το Στρασβούργο έχασε έδαφος για την διεκδίκηση μιας θέσης στην κατάταξη που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου, καθώς έμεινε στο -3 από την τρίτη Νις.

Στο μεταξύ, η Ρεν πανηγύρισε σπουδαία νίκη στην έδρα της με 4-1 επί της Τρουά και σκαρφάλωσε στις ευρωπαϊκές θέσεις της Ligue 1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Γκιρασί που σκόραρε δις, ενώ στην επανάληψη βρήκαν δίχτυα και οι Τεριέ (75’), Λαμπόρντ (86’ με πέναλτι) και αμφότεροι έφτασαν τα 12 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Μονπελιέ μετά τον αποκλεισμό της στο Κύπελλο από τη Μαρσέιγ και τις ήττες στο πρωτάθλημα από Σεντ Ετιέν και Λιλ, επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών και επιβλήθηκε 1-0 της Λοριάν. Ο Σαβανιέ πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης και χάρισε στην ομάδα του το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο μέσα στο 2022.

Τέλος, Ρεμς και Μπρεστ αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 και μοιράστηκαν τον πόντο. Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όταν ο Γιουσέφ Μπελαϊλί απέτυχε (στο 53’) να σκοράρει από τη βούλα του πέναλτι.