Βundesliga: Νίκη (3-2), μ' ανατροπή 5λεπτου, η Μάιντζ κόντρα στη Λεβερκούζεν κι όνειρα «σεντονιού»!

Η Μάιντζ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κι έχανε στο 84', αλλά στο 89' γύρισε το ματς κόντρα στην Μπάγερν Λεβερκούζεν κερδίζοντας 3-2,  στο εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga μ' αποτέλεσμα να πιάσει την 4η Λειψία. αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία.

Tέλος στο νικηφόρο σερί 4 αγώνων (με 16 γκολ στο ενεργητικό της, μάλιστα...) της Μπάγερ Λεβερκούζεν έβαλε η Μάιντζ στο εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η ομάδα του Σβένσον βρέθηκε δις να κυνηγά στο σκορ από τα γκολ των Σικ (35') και Αλάριο (74'), αλλά όχι μόνο είχε «απαντήσεις» (57' Μάρτιν και 84' Μπέτιους), αλλά βρήκε και το νικητήριο τέρμα (89') με τον νεοεισελθόντα (στο 82') Ίνγκβαρτσον .

Έτσι όχι μόνο διατήρησε το αήττητο της για 3η σερί αγωνιστική (2ν. - 1 ισοπ.), αλλά ισοβαθμεί με την 4η Λειψία και δικαιούται να ονειρεύεται ...μεγαλεία!