Bundesliga: Η Λεβερκούζεν διέσυρε την Ντόρτμουντ (2-5) - Στον αφρό η Βόλφσμπουργκ (4-1 την Γκρόιτερ)

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν διέσυρε την Ντόρτμουντ (2-5) που έχασε την επαφή της με την κορυφή. Η Βόλφσμπουργκ συνέτριψε την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ (4-1) και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη

Στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 21ης αγωνιστικής στη Bundesliga, η Βόλφσμπουργκ συνέτριψε την Γκρόιτερ Φιρτ (4-1) και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη της κατάταξης. Οι «λύκοι» ήταν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια, δάγκωναν όταν βρίσκονταν σε θέση βολής και έφθασαν με άνεση στην νίκη.

Από την άλλη πλευρά οι ουραγοί επιβεβαίωσαν την δυστοκία που τους χαρακτηρίζει στην τελική προσπάθεια και έτσι πήγε στράφι η καλή κυκλοφορία της μπάλας και η υπέρ τους κατοχή σε μεγάλα διαστήματα του ματς. Επέστρεψαν έτσι στις ήττες οι πράσινοι έπειτα από σερί τεσσάρων αγώνων όπου δεν είχαν χάσει.

Στο ματς της Ντόρτμουντ με την Λεβερκούζεν, στα πρώτα 16’ λεπτά είχαμε δύο αυτογκόλ. Αρχικά, ο Ακάντζι έγραψε το 0-1 στο 10’ και έξι λεπτά μετά ο Φρίμπονγκ με αυτογκόλ έφερε στα ίσα (1-1) το ματς αλλά η συνέχεια ανήκε στην Μπάγερ που έκανε ότι ήθελε.

Ο Βιρτς στο 20’ έγραψε το 1-2 σε μια αντεπίθεση όνειρο και στο 28’ ο Άντριχ διαμόρφωσε το 1-3 (υπέροχη εκτέλεση φάουλ) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Όσοι περίμεναν αντίδραση της Ντόρτμουντ στο ξεκίνημα της επανάληψης ακόμη…περιμένουν.

Μάλιστα στο 53’ ο κεντρικός αμυντικός Γιόναταν Τα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για την Μπάγερ! Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιαμπί λίγο πριν από το τέλος (87') γράφοντας το 1-5, με τον Τίγκες να διαμορφώνει το τελικό 2-5 στο 89'.

Το πρόγραμμα…

Σάββατο 5/2

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Γκλάντμπαχ 1-1

19' Σέρα - 36' Πλέα

Άουγκσμπουργκ-Ουνιόν 2-0

16' Γκρέγκοριτς, 59' Χαν

Κολωνία-Φράιμπουργκ 1-0

23' Μοντέστε

Μάιντς-Χόφενχαϊμ 2-0

79' Λι, 84' πεν. Νιακατέ

Στουτγκάρδη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-3

42' Άντον, 70' Κάλαϊτζιτς - 7' Εντικά, 47', 77' Χρούστιτς

Μπάγερν Μονάχου-Λειψία 3-2

14' Μίλερ, 44' Λεβαντόφσκι, 58' Γκνάμπρι-27' Αντρέ Σίλβα, 53' Ενκουνκού.