Κύπελλο Γαλλίας: Στα προημιτελικά η Μπερζεράκ, έστειλε… σπίτι της την Σεντ Ετιέν (1-0)

Η Μπερζεράκ της τέταρτης κατηγορίας της Γαλλίας (!) κέρδισε 1-0 τη Σεντ Ετιέν και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Μπερζεράκ στον αγώνα της κόντρα στην Σεντ Ετιέν για την φάση των «16» του Κυπέλλου Γαλλίας.

Τι κι αν αγωνίζεται στην τέταρτη κατηγορία της χώρας και κλήθηκε να αντιμετωπίσει τους «στεφανουά» του Σαμπιονά, τελικά ήταν αυτή που πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα στο 76’ με τον Εσκαρπίτ και στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης διασφάλισαν το υπέρ τους σκορ που τους χάρισε και το «εισιτήριο» για την συμμετοχή τους στην 8άδα του θεσμού.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (28/1): Ναντ – Μπρεστ 2-0

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (29/1): Τουλούζ – Βερσαλλίες 0-1, Νανσί – Αμιάν 0-2, Ρεμς – Μπαστιά 3-5 στα πέν., 1-1 κ.δ., Μαρσέιγ – Μονπελιέ 5-4 στα πέν., 1-1 κ.δ.