Κύπελλο Σκωτίας: Στους «16» η Σέλτικ με σκόρερ τον Γιακουμάκη (vid)

Η Σέλτικ με γκολ του Γιακουμάκη κέρδισε 2-1 την Αλόα και προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Σκωτίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Ρέιθ Ρόβερς.

Τη συμμετοχή της στους «16» του Κυπέλλου Σκωτίας εξασφάλισε η Σέλτικ.

Οι Καθολικοί, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να ξεκινάει στο βασικό σχήμα και να γράφει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, κέρδισαν 2-1 εκτός έδρας την Αλόα. Έτσι, πέρασαν στην επόμενη φάση και θα αντιμετωπίσουν πλέον την Ρέιθ Ρόβερς με έπαθλο το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έφτασε στο 0-1 στο 14’ με το τέρμα που σημείωσε ο Γιακουμάκης από ασίστ του Σκέιλς και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματά της με τον Λιέλ Αμπάντα. Στην επανάληψη η Αλόα μείωσε με τον Σάμον στο 78’ σε 1-2, αλλά ως το φινάλε η Σέλτικ διασφάλισε το υπέρ της σκορ και πανηγύρισε την πρόκριση.

Για τον Γιακουμάκη αυτό ήταν το δεύτερο γκολ του την φετινή αγωνιστική περίοδο σε 10 εμφανίσεις του σε όλες τις διοργανώσεις. Το προηγούμενο ήταν στο 2-0 επί της Σεντ Τζόνστον στα τέλη του περασμένου Οκτώβρη για το πρωτάθλημα.