Κύπελλο Γερμανίας: Η Ζανκτ Πάουλι απέκλεισε τη Ντόρτμουντ και προκρίθηκε στα προημιτελικά (2-1)

Η Ζανκτ Πάουλι νίκησε 2-1 την Μπορούσια Ντόρτμουντ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Στους «8» και η Μπόχουμ, που επιβλήθηκε 3-1 της Μάιντς.

Τη μεγάλη έκπληξη στην φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας έκανε η Ζανκτ Πάουλι, που απέκλεισε από την συνέχεια της διοργάνωσης την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο σύλλογος της δεύτερης κατηγορίας της χώρας κέρδισε 2-1 τους Βεστφαλούς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο ημίχρονο με το τέρμα του Ετιέν Αμενίντο μόλις στο 4’ και το αυτογκόλ του Βίτσελ στο 40’, ενώ στην επανάληψη το μόνο που κατάφερε η Ντόρτμουντ ήταν να μειώσει στο 58’ με πέναλτι του Χάαλαντ.

Πέραν τούτου, στους «8» προκρίθηκε και η Μπόχουμ που επιβλήθηκε 3-1 της Μάιντς. Η τελευταία άνοιξε το σκορ στο 36’ με τον Καρίμ Ονισίβο (0-1), αλλά στην επανάληψη η Μπόχουμ πέτυχε την ανατροπή με τους Πάντοβιτς (56’ με πέναλτι και 59’) και Λόουεν (80’) και πήρε την πρόκριση.

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ (18/1)
Μόναχο 1860 – Καρλσρούη 0-1, Κολωνία – Αμβούργο 3-4 στα πέν., 0-0 κ.δ., 1-1 στην παρ., Σενκτ Πάουλι – Ντόρτμουντ 2-1, Μπόχουμ – Μάιντς 3-1