Κύπελλο Γερμανίας: Στα προημιτελικά Αμβούργο και Καρλσρούη

Αμβούργο και Καρλσρούη απέκλεισαν Κολωνία και Μόναχο 1860 αντίστοιχα και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας.

Την συμμετοχή τους στα προημιτελικά του γερμανικού Κυπέλλου πήραν Αμβούργο και Καρλσρούη.

Το Αμβούργο έκανε την μεγάλη έκπληξη στον αγώνα της κόντρα στην Κολωνία. Μπορεί να αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας, ωστόσο «μίλησε» η βαριά φανέλα στο παιχνίδι απέναντι στους «τράγους» και απέκλεισε την αντίπαλό του από την συνέχεια του θεσμού.

Η κανονικά διάρκεια βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0 με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση. Στον επιπλέον χρόνο το Αμβούργο άνοιξε το σκορ στο 92’ με τον Ρόμπερτ Γκλάτσελ, ωστόσο στις καθυστερήσεις της παράτασης (120’+2’) η Κολωνία έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Αντονί Μοντέστ κι έστειλε το ματς στα πέναλτι. Στη «ρώσικη ρουλέτα» το Αμβούργο πήρε τελικά τη νίκη με 4-3 και την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Εκεί θα βρίσκεται όπως προαναφέραμε και η Καρλσρούη, η οποία πέρασε το «εμπόδιο» της Μόναχο 1860 με 1-0. Το «χρυσό» γκολ στη συνάντηση πέτυχε ο Βάνιτσεκ στο 69’ με πέναλτι.

Το πρόγραμμα της φάσης των «16»
ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ (18/1)
Μόναχο 1860 – Καρλσρούη 0-1, Κολωνία – Αμβούργο 3-4 στα πέν., 0-0 κ.δ., 1-1 στην παρ.
21.45: Σενκτ Πάουλι – Ντόρτμουντ, Μπόχουμ – Μάιντς