Serie A: Επική ανατροπή της Σπέτσια του Νικολάου επί της Μίλαν - Η Φιορεντίνα διέλυσε την Τζένοα

Η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου έκανε επική ανατροπή στο Μιλάνο και επικράτησε με σκορ 2-1 της Μίλαν. Διπλό της Νάπολι στη Μπολόνια (2-0). Η Φιορεντίνα συνέτριψε την Τζένοα (6-0)

Απίστευτη ανατροπή έκανε η Σπέτσια, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Μίλαν με σκορ 2-1. Η ομάδα του Δημήτρη Νικολάου βρέθηκε να χάνει από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά με τα γκολ των Αγκουντέλο και Γκιασί η Σπέτσια έφυγε νικήτρια από το Μιλάνο. Η Νάπολι από την πλευρά της επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 2-0 της Μπολόνια.

Στο τελευταίο χρονικά ματς της 22ης αγωνιστικής, η Φιορεντίνα έβαλε στοπ σε αρνητικό σερί τριών αγώνων δίχως νίκη, διέλυσε την Τζένοα (6-0) και ανέβηκε στην πρώτη εξάδα της κατάταξης. Από την άλλη πλευρά οι Γενοβέζοι συνεχίζουν την αποκαρδιωτική πορεία τους στο Καμπιονάτο συμπληρώνοντας 18 ματς δίχως νίκη και φυσικά παραμένουν εγκλωβισμένοι στην επικίνδυνη ζώνη της κατάταξης.

Σασουόλο – Βερόνα 2-4
(54' Σκαμάκα, 67' Ντεφρέλ - 37' Καπράρι, 44', 57' πέν., 90'+4' Μπαράκ)

Μπολόνια-Νάπολι 0-2

20', 47' Λοσάνο

Μίλαν-Σπέτσια 1-2

45'+1' Λεάο - 64' Αγκουντέλο, 90'+5' Γκιασί

Φιορεντίνα – Τζένοα 6-0

15' Οντριοθόλα, 35' Μποναβεντούρα, 42', 69' Μπιράγκι, 51' Βλάχοβιτς, 77' Τορέιρα.