Bundesliga: Άβολη ισοπαλία για Άιντραχτ, «ανάσα» για Άουγκσμπουργκ (1-1)

Η Άιντραχτ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τις ευρωπαϊκές θέσεις της Bundesliga με το 1-1 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, η οποία απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και η βαθμολογία.

Χωρίς νίκη παραμένει η Άιντραχτ Φρανκφούρτης από την «αυγή» του νέου έτους.

Μετά την ήττα από την Ντόρτμουντ (2-3) οι «αετοί» έμειναν σήμερα στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Άουγκσμπουργκ για την 19η αγωνιστική της Bundesliga και έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν την διαφορά που τους χωρίζει από τις ευρωπαϊκές θέσεις της βαθμολογίας. Αντίθετα, η Άουγκσμπουργκ με τον πόντο αυτό πήρε μία μικρή «ανάσα», αφού απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το σκορ διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Η Άιντραχτ άνοιξε το σκορ στο 22’ με το τέρμα που σημείωσε ο Νταϊτσί Καμαντά από ασίστ του Μπορέ και στο 30’ είχε δοκάρι με τον Γέσπερ Λίνστορμ, αλλά στο 38’ οι γηπεδούχοι τελικά έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μίχαελ Γκρεγκόριτς.

Τόσο στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου όσο και στην επανάληψη και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ, αλλά τις είδαν να περνούν ανεκμετάλλευτες και μοιράστηκαν τελικά τον βαθμό.