Μίλαν - Τζένοα 3-1: Την λύγισε στην παράταση και προκρίθηκε στους «8»

Χάρης σε τέρμα του Λεάο στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η Μίλαν λύγισε 3-1 τη Τζένοα στο «Σαν Σίρο» και προκρίθηκε στους «8» του Coppa Italia.

Τα... χρειάστηκε αλλά πέρασε η Μίλαν. Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 3-1 της αξιόμαχης Τζένοα στην παράταση και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Coppa Italia. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Λάτσιο - Ουντινέζε.

Οι Γενοβέζοι ήταν εκείνοι που προηγήθηκαν με γκολ του Όστιγκαρντ στο 17ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο β' μέρος και με τον Ζιρού ισοφάρισαν (74') στέλνοντας το ματς στον έξτρα χρόνο.

Η αλλαγή του Πιόλι, Λεάο, έγινε ο πρωταγωνιστής αφού το δικό του τέρμα στο 102' ήταν εκείνο που έδωσε στη Μίλαν τη νίκη και το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης. Στο 112' ο Σαλεμάκερς διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Το πρόγραμμα των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ (12/1)
Αταλάντα – Βενέτσια 2-0
ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ
Νάπολι – Φιορεντίνα 2-5 παρ (2-2 κ.δ):
44Μέρτενς, 96’ Πετάνια – 41’ Βλάχοβιτς, 58’ Μπιράγκι, 105’ Βενούτι, 108’ Πιάτεκ, 119’ Μ
Μίλαν – Τζένοα 3-1 παρ. (1-1 κ.δ): 74' Ζιρού, 102' Λεάο, 112' Σαλεμάκερς - 17' Όστιγκαρντ
18/1: Λάτσιο – Ουντινέζε, Γιουβέντους – Σαμπντόρια
19/1: Σασουόλο – Κάλιαρι, Ίντερ – Έμπολι
20/1: Ρόμα – Λέτσε

Τα ζευγάρια των προημιτελικών
9/2: Γιουβέντους ή Σαμπντόρια - Σασουόλο ή Κάλιαρι, Φιορεντίνα - Αταλάντα, Μίλαν - Λάτσιο ή Ουντινέζε, Ρόμα ή Λέτσε - Ίντερ ή Έμπολι.