Ligue 1: Διπλό στη Βρετάνη για τη Νις

Η Νις επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 3-0 της Μπρεστ και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Η Νις συνέχισε την ανοδική της πορεία, αφού επικράτησε στην έδρα της Μπρεστ με σκορ 3-0 και πέτυχε έτσι την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στη Ligue 1. Το σκορ άνοιξε ο Ντόλμπεργκ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ στο 20' έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Σνέντερλεν. Η Νις διατήρησε το προβάδισμα παρόλο που έμεινε με παίκτη λιγότερο και στο 79' ο Ντελόρ έκανε το 2-0 και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκουιτί έκανε το 3-0.

ΣΑΒΒΑΤΟ (8/1)

Ένα μόλις ματς το Σάββατο (8/1) για την 20η αγωνιστική στη Γαλλία. Η Λανς φιλοξένησε τη Ρεν με τις δυο ομάδες να θέλουν τη νίκη.

Η Λανς για να πλησιάσει στην πρώτη τετράδα και η Ρεν για να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Τελικά, τον στόχο της τον πέτυχε η Λανς που πήρε το «τρίποντο» στο φινάλε με γκολ του Ουεσλέ Σαΐντ στο 89ο λεπτό.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (7/1)

Ένα γκολ του Τούρκου Ουντέρ χώρισε την Μαρσέιγ από την Μπορντό και της έδωσε τη νίκη με το μίνιμουμ σκορ στο εναρκτήριο ματς του 2ου γύρου της Ligue 1.

Την πρώτη στο «Σαμπάν Νταλμά», μετά από 44 χρόνια, με την τελευταία φορά να είναι το 1977!

Με αυτό το τρίποντο οι «Φωκαιείς», που επέστρεψαν στις επιτυχίες (σ. στο τελευταίο ματς του 2021 είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι με την Ρεμς στο «Βελοντρόμ») μετά από ένα ισορροπημένο ματς, έμειναν μόνοι δεύτεροι (αλλά στο -10 από την Παρί Σεν Ζερμέν), αφήνοντας τους «Γιρονδίνους» (των δύο σερί ηττών και τριών σ' όλες τις διοργανώσεις...) ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.