FA Cup: Άθλος της Κέιμπριτζ, απέκλεισε τη Νιούκαστλ, εύκολα τη Γουότφορντ η Λέστερ, άνετα η Τσέλσι

Η Κέιμπριτζ έκανε την έκπληξη της φάσης των 64 του FA Cup, αποκλείοντας τη Νιούκαστλ στην έδρα της. Τεσσάρα της Λέστερ στη Γουότφορντ. Άνετη και ωραία η Τσέλσι (5-1).

Η Νιούκαστλ ετοίμαζε πάρτι στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» με τον Κιέραν Τρίπιερ να πραγματοποιεί το ντεμπούτο του, όμως η Κέιμπριτζ της έκανε... κηδεία, αποκλείοντας την από την φάση των 64 του FA Cup.

Ο Τζο Άιρονσαϊντ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 56ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της League One, η οποία άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και πανηγύρισε μία σπουδαία πρόκριση.

Στο «Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ» Λέστερ και Γουότφορντ τέθηκαν αντιμέτωπες με την πρώτη να διαλύει την δεύτερη με 4-1. Ο Γιούρι Τίλεμανς με πέναλτι στο 7' άνοιξε το σκορ, ο Τζέιμς Μάντισον στο 25' διπλασίασε τα τέρματα της ομάδα του. Στην επανάληψη οι Χάρι Μπαρνς και ο Μαρκ Ολμπράιτον κλείδωσαν την πρόκριση.

Η Τσέλσι κέρδισε άνετα την Τσέστερφιλντ (5-1) αν και παρατάχθηκε με απουσίες. Προηγήθηκε στο 6’ με τον Βέρνερ και έκανε το 3-0 στο 18’ με Χάντσον-Οντόι και στο 20’ με τον Λουκάκου.

Στο 39’, ο Κρίστενσεν έγραψε με κεφαλιά το 4-0, ενώ στο 58’ ο Ζίγιες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα (5-0) με πέναλτι.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της National League ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στο 80’ με τον Ασάντε.

Με χατ-τρικ του Μαρκόντες (19', 43', 70'), η Μπόρνμουθ πέρασε από την έδρα της Γέοβιλ (1-3).

Έβερτον και Σαουθάμπτον χρειάστηκαν την παράταση για να αποκλείσουν εκτός έδρας με το ίδιο σκορ (2-3) τη Χαλ και τη Σουόνσι αντίστοιχα.