Πρόκριση, στους «16» του Κυπέλλου, μέσω πέναλτι (4-3, 2-2 κ.δ.), για Λανς κόντρα στη Λιλ!

Η Λανς, παρότι έχανε 2-0 ως το 67') ισοφάρισε στο 95' την Λιλ και την απέκλεισε στα πέναλτι (4-3) περνώντας  στην επόμενη φάση («16») του Κυπέλλου Γαλλίας.

Ζωντανή από το... θρίλερ με το οποίο ολοκληρώθηκε η φάση των «32» του Γαλλικού Κυπέλλου αλλά και τη «ρώσικη ρουλέτα», που χρειάστηκε για να προκύψει ο νικητής βγήκε η Λανς.

Επιβλήθηκε 4-3 της Λιλ, στο ντέρμπι του Γαλλικού Βορρά, σ' ένα ματς που έχανε ως το 67' 2-0 και το ισοφάρισε στο 95' με το δεύτερο γκολ του Φοφανά.

Έχοντας την ψυχολογία πια οι γηπεδούχοι επικράτησαν από την άσπρη βούλα και θα βρουν την Μονακό αντίπαλο με έπαθλο ένα «εισιτήριο» για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 29ο λεπτό με τον Ονανά, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα στο 33ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Μπαμπά.

Η Λανς μείωσε με τον Σεκό Φοφανά στο 67', ο οποίος αξιοποίησε ασίστ του Σαΐντ. Εκεί που έδειχναν πως η Λιλ θα πανηγυρίσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια, ο Φοφανά στο 90+5' έστειλε το ματς στα πέναλτι πετυχαίνοντας το δεύτερο του γκολ.

Ο Φόντε έχασε για τη Λιλ το δεύτερο πέναλτι, ενώ για τη Λανς ο Κλος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα των λιλουά στο τέταρτο πέναλτι των γηπεδούχων

Ωστόσο ο Ρενάτο Σάντσες δεν βρήκε δίχτυα αμέσως μετά και η Λανς πήρε την πρόκριση.

Το προφίλ της φάσης των «32» στο Κύπελλο Γαλλίας:

ΚΥΡΙΑΚΗ 2/1

Μπρεστ - Μπορντό 3-0
(36' πέν. Μουνιέ, 81' πέν. Φεβρ, 90'+4' Ντουαρόν)

Ζούρα Σουντ - Σεντ Ετιέν 1-4
(78' Καρντόσο - 7' Νάντε, 13' Νορντέν, 82' πεν. Σακό, 86' Μπουντεμπούζ)

Λινάς - Αμιάν 3-3 (3-4 πεν.)
(64', 70' Μπουβίλ, 92' Σιλά - 48' Γκναχόρε, 50' Ακολό, 53' Λάνε)

Ταόν - Ρεμς 0-1
(93' Χόρνμπι)

Κεβιγί - Μονακό 1-3
(43' Σιντιμπέ - 33' πεν. Μπεν Γιεντέρ, 37', 58' Φόλαντ)

( 67', 90+5' Φοφανά - 28', 33' Ονανά)

*Η Νις προκρίθηκε άνευ αγώνα, ύστερα απ' την αποβολή των Παρί ΦΚ και Λιόν, λόγω των επεισοδίων στο μεταξύ τους παιχνίδι στη φάση των 64.