Στη Σέλτικ το Λιγκ Καπ Σκωτίας, 2-1 τη Χιμπέρνιαν στον τελικό

Η Σέλτικ νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Χιμπέρνιαν στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης στον τελικό του Λιγκ Καπ Σκωτίας και κατέκτησε το 20ο της τρόπαιο στη διοργάνωση.

Το 20ο Λιγκ Καπ στην ιστορία της και πρώτο μετά το 2020 πανηγυρίζει η Σέλτικ στη Σκωτία.

Οι «Καθολικοί» επιβλήθηκαν 2-1 της Χιμπέρνιαν στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο «Χάμπτεν Παρκ» της Γλασκώβης και σήκωσαν στον «ουρανό» της χώρας το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στη χώρα.

Έπειτα από ένα «στείρο» πρώτο 45λεπτο, οι «Χιμπς» άνοιξαν το σκορ στο 51’ με το τέρμα που σημείωσε ο Πολ Χάνλον, ωστόσο τα χαμόγελα στο «στρατόπεδο» της ομάδας του Εδιμβούργου δεν κράτησαν πολύ.

Μόλις ένα λεπτό αργότερα (52’) ήρθε η ισοφάριση της Σέλτικ με τον Ιάπωνα Κιόγκο Φουρουχάσι (1-1) και στο 72’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και το 1-2 για την ανατροπή των Κελτών στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης η Χιμπέρνιαν δεν κατάφερε να φτάσει έστω στην ισοφάριση για να αποσοβήσει την ήττα και η Σέλτικ πανηγύρισε στο φινάλε τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου στον θεσμό.