Ligue 1: «Πάτησε» τετράδα η Μονπελιέ, 4-0 τη Μπρεστ - Νέα ήττα για τη Σεντ Ετιέν

Η Μονπελιέ «διέλυσε» με το ευρύ 4-0 την Μπρεστ και «σκαρφάλωσε» στην πρώτη τετράδα του Σαμπιονά. Ανάσα για τη Ρεμς, 2-0 τη Σεντ Ετιέν που παραμένει τελευταία. Το πλήρες πρόγραμμα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 4-0 επί της Μπρεστ πανηγύρισε η Μονπελιέ στην 18η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκαν για την υπεροχή τους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου όταν έκαναν το 0-1 με τον Ελί Γουάχι, ενώ στην επανάληψη έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Με τα γκολ των Μαβιντίντι (47’) και Σαμπιά (60’) ανέβασαν τοπ δείκτη του σκορ στο 0-3 και ο Ζερμέν διαμόρφωσε στο 85’ το τελικό 0-4.

Με το πρώτο φετινό γκολ Ελ Μπιλάλ Τουρέ και τον Εμπουκού να βάζει το... κερασάκι, η Ρεμς επικράτησε 2-0 της Σεντ Ετιέν και πήρε βαθιά ανάσα, σε αντίθεση με την αντίπαλό της που παρέμεινε στην τελευταία θέση.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 45’ λόγω αποβολής του Ντενίς Μπουανγκά. Τα τέρματα που χάρισαν τη νίκη στη Ρεμς πέτυχαν ο Ελ Μπιλάλ Τουρέ στο 23ο λεπτό με πέναλτι και ο Εμπουκού στο 89' (2-0). Για τη Σεντ-Ετιέν, δεν άλλαξαν πολλά, μετά την απομάκρυνση του Κλοντ Πιέλ, με τον υπηρεσιακό τεχνικό, Ζιλιάν Σαμπλέ στον πάγκο...

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Συναρπαστικό σε εξέλιξη αποδείχθηκε το ματς της Παρασκευής με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 18ης αγωνιστικής στη Γαλλία. Η Λανς έδειχνε να «καθαρίζει» το ματς από το πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Ναντ καθώς προηγήθηκε με 0-2, όμως τα «καναρίνια» όχι μόνο ισοφάρισαν στην επανάληψη, αλλά με γκολ του Σιμόν στο 90' πήραν τεράστια νίκη με σκορ 3-2!