Bundesliga: «Εξάρα» της Φράιμπουργκ στην Γκλάντμπαχ σε 37 λεπτά

Η Φράιμπουργκ διέλυσε εκτός έδρας την Γκλάντμπαχ με 6-0, ενώ στο άλλο ματς η Χέρτα κατάφερε και πήρε εκτός έδρας βαθμό από τη Στουτγκάρδη. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία της Bundesliga.

Τρομακτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Φράιμπουργκ κόντρα στην Γκλάντμπαχ, την οποία διέλυσε εκτός έδρας με σκορ 6-0. Το φοβερό μάλιστα είναι ότι το τελικό σκορ είχε διαμορφωθεί στο 37' και στη συνέχεια απλά οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι. Στο άλλο ματς της ημέρες η Χέρτα κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό κόντρα στη Στουτγκάρδη.

Τα ματς του Σαββάτου

Με τον συνήθη νικητή και πρωταγωνιστή τον («συνήθη ύποπτο») Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 3-2 την Ντόρτμουντ στο «Klassiker» (που διεξήχθη ενώπιον 15.000 θεατών λόγω κορονοϊού...) και την άφησε στο -4.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με τον Μπραντ, έπειτα απόκινήση που θα ζήλευε κι ο Χάαλαντ σε εξαιρετική μπαλιά του Μπέλιγχαμ.

Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε άμεσα με τον Λεβαντόφσκι, που πλάσαρε ψύχραιμα ύστερα από συνεργασία με τον Μίλερ σε αντεπίθεση, έπειτα από λάθος του Χούμελς.

Οι Βαυαροί πήραν το «πάνω χέρι» χάνοντας ευκαιρίες με Σανέ και Κομάν για ν' «απαντήσουν» οι Βεστφαλοί με τετ α τετ του Χάαλαντ που «έβγαλε» ο Νόιερ.

Ωστόσο ένα ακόμη λάθος στην άμυνα της ομάδας του Μάρκο Ρόζε έδωσε στον Κομάν την ευκαιρία να κάνει το 1-2 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε ακριβώς όπως το πρώτο: Με γκολ για την Ντόρτμουντ!

Σκόρερ αυτή τη φορά ο Χάαλαντ (48'), που έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Νόιερ με εκπληκτικό, φαλτσαριστό πλασέ από τα αριστερά.

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν ζητώντας πέναλτι για μαρκάρισμα του Ερναντές στον Ρόις αλλά δεν δικαιώθηκαν (54’).

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Μπραντ (66') αποχώρησε με φορείο μετά από εναέρια σύγκρουση με τον Ουπαμεκανό.

Κι ενώ το ματς έδειχνε πως πήγαινε για ισοπαλία, ήρθε ένα λάθος του Χούμελς μετά από εκτέλεση κόρνερ να φέρει πέναλτι για χέρι, με τον Λεβαντόφσκι να ευστοχεί για το 3-2 στο 77’!

Οι γηπεδούχοι δίχως προπονητή που απεβλήθη για διαμαρτυρία (78') έψαξαν την ισοφάριση, αλλά στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων έχοντας βγει όλη η ομάδα μπροστά ο Τολισό σε κενή εστία έχασε το 2-4...

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Μ. Ρόζε): Κόμπελ, Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερέιρο (82’ Σουλτς), Μπέλιγχαμ, Τζαν, Νταχούντ (60’ Μάλεν), Μπραντ (69’ Βολφ), Χάαλαντ (82’ Τίγκες), Ρόις.

Μπάγερν Μονάχου (Γ. Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (74’ Ζίλε), Ντέιβις, Τολισό, Γκορέτσκα (65’ Μουσιάλα), Κομάν (88’ Νιανζού), Μίλερ, Σανέ (65’ Γκνάμπρι), Λεβαντόφσκι.

Το ματς της Παρασκευής

Μία πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ουνιόν Βερολίνου που επικράτησε με σκορ 2-1 της Λειψίας στο πρώτο ματς της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Για την Ουνιόν αυτή ήταν η 6η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ η Λειψία αν και αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα το γκολ που δέχτηκε νωρίς δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από αυτό το ματς.

Αναλυτικά το πρόγραμμα

Παρασκευή 3/12

Ουνιόν Βερολίνου-Λειψία 2-1
(6' Αβονίγι, 57' Μπάουνγκαρτι -13' Ενκουκού)

Σάββατο 4/12

Mπάγερ Λεβερκούζεν-Γκρόιτερ Φιρτ 7-1
(12' Αντλί, 17' Ταπσόμπα, 45' Χίνκαπι, 49’, 69’, 74’, 76’ Σικ - 33' Ντούντζιακ)

Χόφενχαϊμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2
(24' Γκάιγκερ, 30' Ρούτερ, 59' Σαμασέκου - 15' Μπορέ, 72' Πασιένσια)

Μάιντς-Βόλφσμπουργκ 3-0
(2' Μπούρκαρντ, 4' Σταχ, 90' αυτ. Λακρουά)

Άουγκσμπουργκ-Μπόχουμ 2-3
(57’ Γκρέγκοριτς, 86’ πέν. Καλιτζιούρι - 23’, 45+2’ Πόλτερ, 40’ Χόλτμαν)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Κολωνία 1-1
(59’ Λάσμε – 17’ Οζκάν)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 2-3
(5' Μπραντ, 48' Χάαλαντ - 9', 77' πέν. Λεβαντόφσκι, 44' Κομάν)

Κυριακή 5/12

Στουτγκάρδη-Χέρτα 2-2

15' Μάρμους, 19' Φόερστερ - 40', 76' Γιόβετιτς

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 0-6

2' Εγκεστάιν, 5' Σχάντε, 12' Λιένχαρτ, 19', 25' Χόεφλερ, 37' Σλότεμπεργκ