Ligue 1: Δύσκολη νίκη της Παρί επί της Σεντ Ετιέν με 3-1

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με 3-1 την Σεντ Ετιέν στο Κυριακάτικο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1. Αποτελέσματα, σκόρερς και βαθμολογία.

Δύσκολο αποδείχθηκε το εμπόδιο της Σεντ Ετιέν για την Παρί Σεν Ζερμέν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπουανγκά, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Κολοντζιέτσακ.

Στην επόμενη φάση ο Μαρκίνιος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στο 79' ο Ντι Μαρία έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στις καθυστερήσεις έκαναν το 3-1 χάρη στο δεύτερο γκολ του Μαρκίνιος. Ο Σέρχιο Ράμος έκανε ντεμπούτο με τους Παριζιάνους, ενώ ο Νεϊμάρ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (27/11)

Η Νις γνώρισε την εντός έδρας ήττα (δεύτερη σερί μάλιστα στην έδρα της), αυτή τη φορά από τη Μετς και έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή την Παρί, έχοντας βέβαια και ένα ματς περισσότερο.

Η ουραγός Μετς με το γκολ του Σεντόνζ στο 31’, ύστερα από πάσα του Πρεβίγ, πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα αλλά παραμένει τελευταία. Έπιασε την Σεντ Ετιέν που υποδέχεται την Κυριακή (28/11), την πρωτοπόρο Παρί.

Δίχως νικητή έληξε η αναμέτρηση στη Λιλ μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Ναντ με την οποία σηκώθηκε η «αυλαία» στο Σαββατιάτικο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Ligue 1. Στο 1-1 ήταν το σκορ μεταξύ των πρωταθλητών και των «καναρινιών» με τις δύο ομάδες να μένουν στο μέσον της βαθμολογίας.

Τα «σκυλιά» προηγήθηκαν με τον (συνήθη ύποπτο) Γιλμάζ νωρίς (9'), αλλά ισοφαρίστηκαν (24') από τον Μπλας.

Θα μπορούσαν ν' ανακτήσουν το προβάδισμα τους αλλά o Λαφόντ απέκρουσε πέναλτι του Ντέιβιντ (80'), ενώ δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν το αριθμητικό πλεονέκτημα τους, αφού, από την παράβαση που οδήγησε στην «εσχάτη των ποινών», οι φιλοξενούμενοι έμειναν 10, λόγω αποβολής του Φάμπιο (ο οποίος είχε δοκάρι στο 30').

Ήταν η τρίτη σερί ισοπαλία των γηπεδούχων που δεν κερδίζουν 6 ματς (4 ισοπ. - 2 ήττες), ενώ τα αντίστοιχα ματς χωρίς επιτυχία των φιλοξενούενων είναι 4 (2 ισοπ. - 2 ήττες)