Ligue 1: Διακοπή στο Λιόν – Μαρσέιγ, μπουκάλι στον Παγιέ

Ο Παγιέ δέχθηκε μπουκάλι, βρέθηκε στο έδαφος και το ντέρμπι Λιόν – Μαρσέιγ διεκόπη. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία.

Μπουκάλι στο κεφάλι δέχθηκε ο Γάλλος άσος Παγιέ και έτσι είχαμε τη διακοπή στο Λιόν-Μαρσέιγ, πριν καλά-καλά συμπληρωθεί το πεντάλεπτο.

Από εκεί και πέρα, η Σεντ Ετιέν πήρε σπουδαία νίκη στην έδρα της Τρουά με 1-0, με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης να έρχεται στο 60ο λεπτό, από τον Μιγκέλ Τράουκο.

Με δυο γκολ σε πέντε λεπτά του Γκουιρί (77'-82') η Νις ανέτρεψε το εις βάρος της απότέλεσμα και με το 2-1 στην έδρα της Κλερμόν και παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Νίκη και για την Ανζέ (1-0 της Λοριάν), με τέρμα του Μανγκανί στο 68’.

Χορταστικό ματς (3-3) έγινε ανάμεσα στην ουραγό Μετς και την Μπορντό. Με γκολ των Έλις και Ουντέν (17’ και 39’) οι «Γιρονδίνοι» προηγήθηκαν 2-0, για να μειώσει η Μετς με τον Πρεβίλ στο 45’. Ο Ενγκετέ στο 51’ ισοφάρισε σε 2-2, για να κάνει το 2-3 ο Ουντέν στο 65’. Στο 68’ αποβλήθηκε ο Μπουλαγιά, ωστόσο η Μετς με παίκτη λιγότερο ισοφάρισε σε 3-3 με τον Ενγκετέ στο 70’!

Ισοπαλία (1-1) στο Στρασβούργο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον βαθμό στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στη Ρεμς! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Εκιτίκε στο 22’. Ο Γκαμεϊρό έχασε πέναλτι για στη Στρασμπούρ στο 43’. Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 90+7’ με τέρμα του Μπελεγκαρντέ.

Τέλος, η Μπρεστ διέσυρε τη Λανς (4-0). Ο Στιβ Μουνιέ άνοιξε το σκορ στο 3’, ο Μπερνάντ Σαρντονέ έκανε το 2-0 στο 13’, ενώ στο 33’ ο Ρομάν Φεβρ έγραψε το 3-0. Ο Ντουαρόν στο 69’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

Από κει που έμεινε, πριν τη διακοπή, συνέχισε η Παρί Σεν Ζερμέν, δηλαδή νικώντας 3-1 την Ναντ στο «Παρκ ντε Πρενς».

Ωστόσο αυτό δεν ήταν το μόνο ευχάριστο για την πρωτοπόρο της Ligue 1, αφού άνοιξε ...λογαριασμό σκοραρίσματος στην κορυφαία κατηγορία του Γαλλικού ποδοσφαίρου με τα χρώματα της (μετά το Champions League...) ο Λιονέλ Μέσι.

Ο Αργεντίνος με ...φόρα από την πρόκριση στο 5ο Μουντιάλ της καριέρας τους με την Αργεντινή «ζωγράφισε» τον γκολκίπερ των «καναρινιών» στο 87' διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Ωστόσο νωρίτερα η ομάδα του Ποτσετίνο, πριν πάει στο Μάντσεστερ, αγχώθηκε παρότι προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με τον Εμπαπέ.

Η χαλαρότητα των Παριζιάνων λίγο έλειψε να τους κοστίσει.

Στο 65’ ο Κέιλορ Νάβας «γκρέμισε» αντίπαλό εκτός περιοχής με αποτέλεσμα να αντικρίσει δικαιολογημένα την κόκκινη κάρτα και στο 76’ με τακουνάκι του Μουανί, η Ναντ ισοφάρισε

Παρ’ όλα αυτά, στο 81’ ένα απίθανο αυτογκόλ του Άπια έδωσε τη λύση με τον Μέσι να «τελειώνει» το ματς...

Στο έτερο ματς του Σαββάτου η Ρεν επικράτησε εύκολα της Μονπελιέ με 2-0. Η ομάδα από την Βρετάνη κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το πρώτο λεπτό, πήρε σαφές προβάδισμα νίκης με δύο γκολ στο ημίωρο και κλείδωσε ουσιαστικά το τρίποντο, όταν αποβλήθηκε ο Σαβανιέ στο 42'.

Με πέντε νίκες και μία ισοπαλία στα έξι πιο πρόσφατα ματς η Ρεν ανέβηκε έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση της κατάταξης, με διψήφια διαφορά βέβαια από την Παρί Σεν Ζερμέν. Όσο για την Μονπελιέ δε μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις επιτυχίες προτης διακοπής του πρωταθλήματος και παραμένει στην έκτη θέση της κατάταξης.

Το ματς της Παρασκευής

Με μια... άβολη ισοπαλία ανάμεσα σε Μονακό και Λιλ ξεκίνησε την Παρασκευή η 14η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Ligue 1.

Οι «λιλουά» προηγήθηκαν 0-2, όμως με αντεπίθεση διαρκείας οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να σώσουν έστω τον βαθμό ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2 στα τελευταία λεπτά, παρότι μάλιστα αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πάβλοβιτς στο 78'.