Ligue 1: Η Ρεν...πάτησε τη Λιόν, επική ανατροπή η Σεντ Ετιέν

Η Ρεν κέρδισε 4-1 τη Λιόν ενώ η Σεντ Ετιέν με μια επική ανατροπή γύρισε τον αγώνα κόντρα στην Κλερμόν (3-2), που προηγήθηκε 2-0. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Η Ρεν συνέτριψε 4-1 την Λιόν που είχε σε μεγάλη βραδιά τον τερματοφύλακά της, Λόπεζ! Με γκολ του Μολέ στο 80ο λεπτό, η Μονπελιέ έκανε την έκπληξη και επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Νις.

Μία ακόμη ισοπαλία για Μαρσέιγ και Μετς (0-0) στο τέταρτο σερί μεταξύ τους ματς που δεν ανέδειξε νικητή!

«Έσπασε» το ρόδι η Σεντ Ετιέν που πήρε την πρώτη της νίκη επικρατώντας 3-2 της Κλερμόν με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, αν και ήταν πίσω στο σκορ με 2-0!

Η Μπρεστ κέρδισε εκτός έδρας τη Λοριάν, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Ναντ-Στρασμπούρ (2-2) ενώ Ρεμς και Μονακό έμειναν στο 0-0 σε αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις.

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ (6/11)

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε σε μεγάλα κέφια τον Νεϊμάρ, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Μπορντό σημείωσε δύο γκολ και στο 63' ο Εμπαπέ έκανε το 0-3. Όλα έμοιαζαν εύκολα για τους Παριζιάνους που επικράτησαν με σκορ 3-2. Οι Γιρονδίνοι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι και το πάλεψαν μέχρι το τέλος. Η Μπορντό μείωσε σε 3-1 στο 78' με τον Έλις και στις καθυστερήσεις ο Νιάνγκ μείωσε σε 2-3, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για κάτι παραπάνω.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Λιλ δεν κατάφερε να βάλει τέλος στο αρνητικό σερί και να επιστρέψει στις νίκες. Αν και προηγούνταν από το 27' της Ανζέ τελικά δέχτηκε την ισοφάριση στο 83'.

Την Παρασκευή (5/11)

Στους τέσσερις ανέμους... σκόρπισε την Τρουά η Λανς στο εναρκτήριο ματς της 13ης αγωνιστικής της Ligue 1 κι ανέβηκε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Οι «λανσουά» που επέστρεψαν στις επιτυχίες μετά την ήττα στη Λιόν (1-2) ήταν εξαιρετικοί κι έφτασαν τις 4 νίκες στα τελευταία 6 παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο 14' άνοιξαν το σκορ με τον Μουινγκά. Στο 29' ο Σαΐντ σημείωσε το 2-0 και στο 35' ο Κλας πέτυχε το 3-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τον Φρανκόφσκι με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα με τους φιλοξενούμενους να μην αντιδρούν μένοντας για 2ο αγώνα μακριά από την επιτυχία και στο +4 από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (05/11)

Λανς-Τρουά 4-0
(14' Μουινγκά, 29' Σαϊντ, 35' Κλας, 60' Φρανκόφσκι)

Σάββατο (06/11)

Λιλ-Ανζέ 1-1

27' Ντιαλό - 83' Ουναχί

Μπορντό-Παρί Σεν Ζερμέν 1-3

78' Έλις, 90+3 Νιάνγκ - 26', 43' Νεϊμάρ, 63' Εμπαπέ