Ήττα της Βασιλείας ενόψει ΠΑΟΚ

Η ελβετική ομάδα ηττήθηκε με 2-1 από την Σεν Γκάλεν για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Προβληματική εικόνα παρουσίασε η Βασιλεία στην πρεμιέρα του ελβετικού πρωταθλήματος. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ έδειξε πολλά κενά στα μετόπισθεν γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Σεν Γκάλεν.

Οι παίκτες του Ράφαελ Βίκι μπήκαν πιο δυνατά αλλά δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεν Γκάλεν ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα με τον Ιτέν. Η Βασιλεία δεν πτοήθηκε και ισοφάρισε εννιά λεπτά αργότερα με αυτογκόλ του Κιντίλα.

Η αναμέτρηση τα τελευταία λεπτά πήρε τρελό ρυθμό με την Βασιλεία να πληρώνει στο 94' τα λάθη της στην άμυνα και να γνωρίζει την ήττα χάρις σε τέρμα του Αρατόρε.

Βασιλεία (Ρ. Βίκι): Όμλιν, Βιντμέρ (67’ Ριβέρος), Σούκι, Φράι, Πετρέτα, Ντιέ, Σούφι, Καλούλου, Στόκερ (64’ Ομπερλίν), Μπούα (83’ Βαν Φονσβίκελ), Αγέτι.