Η Λίβερπουλ με ασίστ του Τσιμίκα απέκλεισε (3-0) τη Νόριτς των Τζόλη-Γιαννούλη στο Λιγκ Καπ (hls)!

Με τον Τσιμίκα να δημιουργεί ένα γκολ και να συμμετέχει σ' ένα ακόμη η Λίβερπουλ απέκλεισε στον 3ο γύρο του Λιγκ Καπ με εκτός έδρας 3-0 την Νόριτς, που είδε τον Τζόλη να χάνει πέναλτι, για την ισοφάριση, που κέρδισε ο Γιαννούλης.

Νικητής αναδείχθηκε ο Κώστας Τσιμίκας στον άτυπο «εμφύλιο» του 3ου γύρου του Λιγκ Καπ, στο «Κάροου Ρόουντ» του Νόριτς κόντρα στην ομώνυμη ομάδα των Τζόλη και Γιαννούλη.

Ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού συμμετείχε στο πρώτο γκολ και δημιούργησε το 2ο στο 3-0 της Λίβερπουλ επί των «καναρινιών».

Tο δεύτερο μεταξύ τους 3-0, μετά από το πρόσφατο του πρωταθλήματος...

Όλα αυτά σε 66 λεπτά. Η ομάδα του Κλοπ μπήκε μπροστά στο 4’ με τον Μιναμίνο (δεν σκόραρε από το Δεκέμβρη της περασμένης χρονιάς), ο οποίος έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα στο 80’.

Από την άλλη, για τα «καναρίνια» αγωνίστηκαν ο Γιαννούλης και ο Τζόλης, με τον δεύτερο να είναι ο μοιραίος, αφού αστόχησε σε πέναλτι (που κέρδισε ο πρώτος) στο 42’ κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Κατά τα λοιπά, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 6-1 εντός τη Γουίκομ και πέρασε με άνεση στον επόμενο γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν αλλά οι «πολίτες» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση, παρότι ο Γκουαρδιόλα χρησιμοποίησε αρκετούς αναπληρωματικούς.

Η Στόουκ απέκλεισε τη Γουότφορντ, την οποία νίκησε 3-1 εκτός έδρας με δύο τέρματα στο τελευταίο 10λεπτο.

Μπέρνλι και Μπρέντφορντ δεν συνάντησαν δυσκολίες απέναντι σε ομάδες χαμηλότερων κατηγοριών, καθώς συνέτριψαν Ροτσντέιλ (4-1) και Όλνταμ (7-0) αντίστοιχα.

Θύμα έκπληξης η Έβερτον

Η Έβερτον έπεσε θύμα έκπληξης, αφού αποκλείστηκε εκτός έδρας στα πέναλτι (με 8-7) από την ΚΠΡ της Τσάμπιονσιπ.

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν δύο φορές με τον Όστιν (18’, 34’), αλλά η ομάδα του Μπενίτεθ απάντησε (30’ Ντιν, 47’ Τάουνσεντ) κι έστειλε το ματς στη ρώσικη ρουλέτα αλλά δε γλίτωσε

Αντιθέτως, η Σαουθάμπτον δεν... κόπηκε από τις «λεπίδες» της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στα πέναλτι (4-2 εκτός έδρας) κι ενώ οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2 στα 90 λεπτά επίσης

Από την… άσπρη βούλα πέρασε και η Λιντς, που επιβλήθηκε 6-5 της Φούλαμ στα πέναλτι (χωρίς σκορ η κανονική διάρκεια).