Bundesliga: Άνετη νίκη της Μπάγερν επί της Χέρτα με 5-0 (highlights)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε της Χέρτα Βερολίνου με το εμφατικό 5-0. Τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογία στην Bundesliga.

Με μπροστάρη τον Λεβαντόφσκι που σημείωσε τρία γκολ η Μπάγερν Μονάχου νίκησε εύκολα την Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας με 5-0. Το σκορ για τους Βαυαρούς άνοιξε ο Μίλερ στο έκτο λεπτό και στη συνέχεια ο Λεβαντόφσκι έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του. Το 3-0 έγραψε ο Μουσιάλα λίγα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης και στη συνέχεια ο Πολωνός φορ σκόραρε άλλες δύο φορές.

Ούτε με την... τρίτη τα κατάφερε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης να φτάσει, στην παρθενική νίκη της, στη φετινή Bundesliga, ελέω της Αρμίνια, στο Μπίλεφελντ.

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League ισοφαρίστηκε στο 86ο λεπτό, σε 1-1 και μετά από τρεις αγωνιστικές έχει μια ήττα και δύο (σερί) ισοπαλίες.

Οι «αετοί» μπήκαν καλύτερα το ματς και άνοιξαν το σκορ με κοντινή προσπάθεια του Χάουγκε στο 22’, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και, αφού προειδοποίησαν με δοκάρι του Χακ (66’), κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν με τον Βίμερ στο 86’.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή στις καθυστερήσεις, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε, με την Αρμίνια να έχει 3/3 ισοπαλίες και την αντίπαλο του Ολυμπιακό στο Europa League δύο, μόλις, βαθμούς.

Η Άιντραχτ αγωνίστηκε με τους: Τραπ, Χιντερέγκερ, Ντουρμ, Λεντζ, Εντικά, Χρούστιτς, Σοβ, Καμάντα (73' Μπάρκοκ), Χάουγκε, Λίντστρεμ (81' Άτσε), Μπορέ (89' Πασιένσια).

Τεσσάρα οι «ασπιρίνες»!

Κατά τα λοιπά η Μπάγερ Λεβερκούζεν, ήταν επιβλητική στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Άουγκσμπουργκ, την οποία διέλυσε με 4-1 και πέρασε επικεφαλής της βαθμολογίας.

Δύο αυτογκόλ (3’ Ιάγο, 14’ Νιντερλέχνερ) έβαλαν από νωρίς μπροστά τις «ασπιρίνες», με τον Νιντερλέχνερ να μειώνει στο 30’ και τους Σικ (75’) και Βιρτς (81’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Εντός έδρας ήττα υπέστη η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος σκόραρε, όμως δεν απέτρεψε το εντός έδρας 3-2 από την Φράιμπουργκ.

Ο Έλληνας αμυντικός μείωσε σε 3-1 στο 45’, μετά τα γκολ των Γου-Γεόνγκ (3’, 9’) και Χέλερ (28’), με τον Αλ Γκαντιουί να σκοράρει κι αυτός (45’+2’).

Στα άλλα ματς, Μάιντς-Γκρόιτερ Φιρτ 3-0 (15’ Λουκόκι, 18’ Σάλαϊ, 90+2’ Στέγκερ) και Κολωνία-Μπόχουμ 2-1 (82’ Σάουμπ, 90+1’ Λέμπερλε – 90+4’ Ζέλερ). Για την τελευταία, αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Βασίλης Λαμπρόπουλος.

Το ματς της Παρασκευής

Τον δύσκολο δρόμο επέλεξε να ακολουθήσει η Ντόρτμουντ προκειμένου να ξεπεράσει το εμπόδιο της Χόφενχαϊμ. Οι «κιτρινόμαυροι» με τον Ρέινα πήραν το προβάδισμα, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 61' με γκολ του Μπάουμγκαρτνερ.

Επτά λεπτά μετά ο Μπέλινγκκχαμ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Βετσφαλούς και όλα έδειχαν πως το 2-1 θα είναι το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90' όμως η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε με τον Νταμπούρ. Η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε λίγα δευτερόλεπτα, αφού ο Χάαλαντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε για το 3-2.