La Liga: Πρωταθλήτρια ξανά η Ατλέτικο, επτά χρόνια μετά! (highlights)

Το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Ατλέτικο Μαδρίτης από το βράδυ του Σαββάτου, σφραγίζοντας τον τίτλο με διπλό (1-2) επί της Βαγιαδολίδ! Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η τελική βαθμολογία στη La Liga.

Στον θρόνο της La Liga ανέβηκε ξανά η Ατλέτικο Μαδρίτης ύστερα από επτά χρόνια αναμονής (τελευταίος της τίτλος τη σεζόν 2013-2014), κατακτώντας το 11ο πρωτάθλημα της ιστορίας της χάρη στο διπλό που πέτυχε στο Βαγιαδολίδ!

Οι «κολτσονέρος»... πάγωσαν πολύ νωρίς στον αγώνα με τη Ρεάλ Βαγιαδολίδ, μένοντας πίσω στο σκορ με το γκολ του Πλάνο στο 18', ωστόσο δεν πτοήθηκαν. Με μεθοδικότητα στο β' ημίχρονο, αρχικά ισοφάρισαν στο 57' με τον Άνχελ Κορέα, για να προηγηθούν 1-2 στο 67' με -ποιον άλλο- τον φετινό τους ήρωα Λουίς Σουάρες!

Την ίδια ώρα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατούσε -επίσης με ανατροπή- της Βιγιαρεάλ με 2-1, όμως η νίκη της αποδείχθηκε χωρίς αντίκρισμα, καθώς η συμπολίτισσα Ατλέτικο κατάφερε να προστατέψει το υπέρ της βαθμολογικό +2 μέχρι το φινάλε.

Η τρίτη της... παρέας Μπαρτσελόνα διατήρησε οριστικά την τρίτη θέση με το διπλό στην έδρα της Έιμπαρ (0-1), αφού ό,τι και να κάνει η Σεβίλλη στο αυριανό της παιχνίδι με την Αλαβές δεν μπορεί να τη φτάσει στην κατάταξη.

Σπουδαία μέρα για τη Ρεάλ Μπέτις, η οποία πέτυχε τεράστιο διπλό στο Βίγκο επί της Θέλτα με σκορ 2-3 και παράλληλα κατέκτησε την 6η θέση που οδηγεί στο Europa League, αφήνοντας 7η τη Βιγιαρεάλ που θα αρκεστεί στην έξοδο στο Europa Conference League.

Μετά την ήδη υποβιβασμένη Έιμπαρ, στη Segunda Division θα αγωνίζονται από την επόμενη περίοδο η Ουέσκα του Δημήτρη Σιόβα (έφερε 0-0 με τη Βαλένθια) και η Ρεάλ Βαγιαδολίδ, καθώς η Έλτσε νίκησε 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο και έσωσε την κατηγορία.