Μπόκα - Ρίβερ: Χωρίς νικητή, αλλά το... πνεύμα του Μαραντόνα έσωσε τη Μπόκα στη γραμμή (vid - pic)

Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ έμειναν στα 1-1 σε ένα ματς που είχε ακόμα και... Ντιέγκο Μαραντόνα.

Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ ολοκλήρωσαν με ισοπαλία (1-1) το Superclasico στην Αργεντινή, αποτέλεσμα που αφήνει και τις δύο ομάδες δυσαρεστημένες.

Περισσότερο, την ομάδα των «εκατομμυριούχων», η οποία στο δεύτερο ημίχρονο είχε εξαιρετικές ευκαιρίες για να πάρει κάτι περισσότερο, στο άδειο, από φιλάθλους «Bombonera».

Η ομάδα του Μιγκέλ Ρούσο κατάφερε να τελειώσει, το πρώτο ημίχρονο με πλεονέκτημα χάρη στο γκολ-πέναλτι του Βίγια (41 ').

Η Ρίβερ Πλέιτ ισοφάρισε στην επανάληψη με μια υπέροχη κεφαλιά από τον Παλαβεσίνο (67 ').

Αμφότερες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω των αποβολών των Ζαμπράνο (Μπόκα/69’) και Κάσκο (Ρίβερ/79’).

Η πιο πολυσυζητημένη φάση έγινε στο 89' όταν οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Εστεμπάν Αντράδα, έχασε την μπάλα. Αυτή αντί να καταλήξει στα δίχτυα, με ανάποδο φάλτσο δεν πέρασε τη γραμμή και τελικά ο τερματοφύλακας της Μπόκα πρόλαβε τον Ζουκουλίνι και δεν μπήκε το γκολ.

Η συγκεκριμένη φάση ήταν κι αυτή που απασχόλησε τους χρήστες των social media, οι οποίοι είδαν ακόμα και τον Ντιέγκο Μαραντόνα, ως από μηχανής Θεό, στη συγκεκριμένη φάση και ως σωτήρα, ο οποίος δεν επέτρεψε στην μπάλα να περάσει τη γραμμή.