Άρσεναλ - Τότεναμ: Απίστευτο γκολ Λαμέλα, ο Λακαζέτ με πέναλτι το 2-1 (vid)

Με ένα τρομερό γκολ του Έρικ Λαμέλα η Τότεναμ άνοιξε το σκορ αλλά ο 'Έντεγκαρντ ισοφάρισε (1-1) λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και ο Λακαζέτ με πέναλτι έκανε το 2-1 για την Άρσεναλ

Η Άρσεναλ υποδέχεται (18.30) την Τότεναμ στο «Εμιρέιτς», τέσσερις μέρες πριν από τον επαναληπτικό με τον Ολυμπιακό στους «16» του Europa League.

Τα «Σπιρούνια» ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και κατάφεραν στο 33' με... ραμπόνα του Έρικ Λαμέλα να ανοίξουν το σκορ. Οι γηπεδούχοι όμως είχαν απάντηση και μάλιστα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (44').

Ο Τίρνι πάσαρε στον Έντεγκαρντ και εκείνος με πλασέ μέσα από το «κουτί» αποκατέστησε την ισορροπία. Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ ανέβασε την πίεση και στο 62' πήρε προβάδισμα (2-1) με εύστοχο πέναλτι του Λακαζέτ. Φάση για την οποία ο διαιτητής του αγώνα, Μάικλ Όλιβερ, συμβουλεύτηκε το VAR.