Λίβερπουλ: Πέθανε ο Ίαν Σεντ Τζον (pic, vid)

Πέθανε σε ηλικία 82 ετών ο Ίαν Σεντ Τζον. Έπαιξε για μια δεκαετία (1961-1971) στη Λίβερπουλ του Μπιλ Σάνκλι.

Έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 82 ετών ο Ίαν Σεντ Τζον. Για μία δεκαετία φόρεσε με επιτυχία τη φανέλα της Λίβερπουλ του Μπιλ Σάνκλι κατακτώντας το πρωτάθλημα αρχικά στη β’ κατηγορία, τη σεζόν 1961-62 όταν και η Λίβερπουλ επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία. Ήταν εκ των βασικών επιθετικών της ομάδας του Λίβερπουλ.

Σήκωσε δύο ακόμη πρωταθλήματα, ένα κύπελλο Αγγλίας (είχε σκοράρει στον τελικό του 1965 με αντίπαλο τη Λιντς χαρίζοντας στην ομάδα του μεγάλου λιμανιού το τρόπαιο με γκολ στο 117' γράφοντας το 2-1), τρία Τσάριντ Σιλντ ενώ έφτασε με τους «κόκκινους» στον τελικό του Κυπέλλου UEFA την αγωνιστική περίοδο 1965-66, όταν η ομάδα του Λίβερπουλ έχασε στον τελικό από τη Ντόρτμουντ στην παράταση με 2-1 στον τελικό της Γλασκόβης.

Γεννημένος στη Σκοτία το 1938, έπαιξε στη Μάδεργουελ και το 1961 ο Σάνκλι τον πήρε στη Λίβερπουλ όπου και παρέμεινε μέχρι και το 1971, μετρώντας 118 γκολ γκολ σε 424 αγώνες.

Στη συνέχεια πήγε στη Ν. Αφρική όπου έπαιξε σε Hellenic Fc και Κέιπ Τάουν ενώ στην Αγγλία πέρασε από Κόβεντρι, Τρανμίρ.

Υπήρξε μέλος της Εθνικής ομάδας της Σκοτίας ενώ ως προπονητής εργάστηκε στη Μάδεργουελ και στην Πόρτσμουθ αλλά ουσιαστικά σταμάτησε πολύ μικρή ηλικία.

Από το 1985 μέχρι και το 1992 ήταν σχολιαστής, μαζί με τον Τζίμι Γκριβς.

Το 2008 συμπεριλήφθηκε στο Hall of Fame της πατρίδας του. Σήμερα (2/3) η Λίβερπουλ ανακοίνωσε τον θάνατό του.