Νέα ψυχρολουσία για Αϊντχόφεν, 1-1 στις καθυστερήσεις με τον Άγιαξ (Highlights)!

Ένα πέναλτι του Τάντιτς στο 92ο λεπτό έδωσε στον Άγιαξ τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), στο «Φίλιπς Στάντιον», κόντρα στην Αϊνχτόφεν που προερχόταν από τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό. Στο +6 ο πρωτοπόρος «Αίας», από τη δεύτερη αντίπαλο του, καίτοι έχει ένα ματς λιγότερο από εκείνη

Νέα απογοήτευση στο φινάλε αγώνα εντός έδρας για την Αϊντχόφεν...

Στο πρώτο της ματς, μετά τον αποκλεισμό από τον Ολυμπιακό (παρά την νίκη 2-1), ελέω του γκολ του Χασάν στο 88', η ομάδα του Σμιντ υποδεχόταν τον Αγιάξ, για την 24η αγωνιστική της Eredivisie και προηγείτο μέχρι το 92ο λεπτό 1-0 με νέο φάουλ του Ζάχαβι (3ο γκολ στα τελευταία δύο ματς της ομάδας του).

Ωστόσο σ' εκείνοα το χρονικό σημείο ο Ντάμφριες υπέπεσε σε πέναλτι κάνοντας χέρι και ο Τάντιτς σκοράροντας διατήρησε το προβάδισμα των 6 βαθμών του «Αίαντα» απ' την PSV και μάλιστα με ματς λιγότερο για την ομάδα του Άμστερνταμ.

Σημαντική νίκη σημείωσε και η Γκρόνινγκεν επί της Φορτούνα Σιτάρντ με 1-0, παραμένοντας εντός των πλέι-οφ για την Ευρώπη. Οι Δημήτης Εμμανουηλίδης και Λάζαρος Ρότα έμειναν στον πάγκο της Φορτούνα χωρίς να χρησιμοποιηθούν.

Τέλος, πολύ μεγάλο διπλό που αναπτέρωσε τις ελπίδες της για παραμονή πέτυχε και η Βίλεμ στην έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ με 2-0 (έπαιξε και στα 90 λεπτά ο Βαγγέλης Παυλίδης).

Στις αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής στην Eredivisie, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τσβόλε-Χέρενφεν 4-1
Ουτρέχτη-Εμεν 0-1
Ντεν Χάαγκ-Βάαλβαϊκ 0-0
Φίτεσε-Φένλο 4-1
Χεράκλες-Τβέντε 2-2
Σπάρτα Ρότερνταμ-Βίλεμ 0-2
Γκρόνινγκεν-Φορτούνα Σιτάρντ 1-0
Αϊντχόφεν-Άγιαξ 1-1