Liga NOS: Πιο κοντά στον τίτλο η Σπόρτινγκ

Η πρωτοπόρος Σπόρτινγκ Λισαβόνας διατήρησε το αήττητό της στη Liga NOS με εκτός έδρας νίκη κόντρα Μαρίτιμο.

Το αήττητο που έχει στην Primeira Liga από την έναρξη της περιόδου διεύρυνε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, η οποία με την 14η νίκη της (έχει και 3 ισοπαλίες) στην έδρα της Μαρίτιμο (2-0 με ισάριθμα γκολ του Πέδρο Γκονσάλβες ένα σε κάθε ημίχρονο) ανέβασε στο +6 τη διαφορά της από την δεύτερη Πόρτο, η οποία έμεινε στο 0-0 χθες βράδυ με την Μπελενένσες.

Η Μπενφίκα αποχαιρέτισε ουσιαστικά και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για τον τίτλο, με το 0-0 που παραχώρησε στην Γκιμαράες στο «Ντα Λουζ». Βασικός σε όλο το 90λεπτο κάτω από τα δοκάρια των «Αετών» ήταν γι' άλλη μια φορά ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος.

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία της 17ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος:

Φαρένσε - Σάντα Κλάρα 1-1

Μπελενένσες - Πόρτο 0-0

Μπράγκα - Πορτιμονένσε 2-1

Φαμαλικάο - Μορεϊρένσε 0-2

Ρίο Άβε - Νασιονάλ 0-0

Μπενφίκα - Γκιμαράες 0-0

Μαρίτιμο - Σπόρτινγκ Λισ. 0-2

Πάσος Φερέιρα - Τοντέλα 23:00