Ligue 1: Η Λιόν «πάτησε» τη Σεντ Ετιέν, η Λιλ από τη Ρεν στην κορυφή (highlights)

Η Λιόν συνέτριψε με 5-0 τη Σεντ Ετιέν στο ντέρμπι του...μίσους. Η Λιλ επικράτησε της Ρεν με 1-0 και «έπιασε» την Παρί Σεν Ζερμέν στην κορυφή της βαθμολογίας. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Η Λιόν μετέτρεψε σε πάρτι το ντέρμπι του...μίσους κόντρα στη Σεντ Ετιέν. Συνέτριψε τη μεγάλη της αντίπαλο με 5-0 και κράτησε τη διαφορά από την πρώτη θέση και τις Παρί, Λιλ στους δυο βαθμούς.

Η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά έκανε το 1-0 με τον Καντεβέρε στο 16’ και το 2-0 με τον Μαρσέλο στο 36’.

Το 3-0 πέτυχε ο Μαρσέλο (δεύτερο γκολ) στο 59’ και ο Καντεβέρε έγραψε στο 68ο λεπτό το 4-0, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, κι αυτός.

Ο Ντεπάι με εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 υπέρ της Λιόν!

Το γκολ της Λιλ, που την κρατά στην κορυφή, σημείωσε ο Τζόναθαν Νταβίντ στο 16ο λεπτό του αγώνα. Νωρίτερα, η Μετζ νίκησε με 2-0 τη Ναντ, ενώ Ντιζόν και Στρασμπούρ μοιράστηκαν τους βαθμούς (1-1).

Ο Ουί-Γιο Χουάνγκ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της Μπορντό επί της Ανζέ νωρίς το απόγευμα της Κυριακής για την 21η αγωνιστική της Ligue 1.

O Koρεάτης σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του και μάλιστα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (!), βοηθώντας την Μπορντό να φτάσει στη νίκη με 2-1 και να «πιάσει» τη Μαρσέιγ στους 32 βαθμούς.

To Σάββατο

Άλλη μία μεγάλη νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η φορμαρισμένη Μονακό το βράδυ του Σαββάτου, παραμένοντας σε ευρωπαϊκή... τροχιά.

Θύμα των Μονεγάσκων η παραπαίουσα Μαρσέιγ, η οποία παρότι προηγήθηκε νωρίς με 0-1, τελικά έχασε καθαρά με σκορ 3-1, έτσι πλέον απέχει 7 βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν σε έξοδο στην Ευρώπη.

Νωρίτερα η Νις περνούσε νικηφόρα από την έδρα της Λανς με σκορ 0-1, χάρη σε γκολ που επιτεύχθηκε στις αρχές του β' μέρους.

Την Παρασκευή

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα… σκαρφάλωσε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έχει βέβαια έναν αγώνα περισσότερο από τη Λιλ.

Οι Παριζιάνοι διέλυσαν με 4-0 τη Μονπελιέ και βρίσκονται πλέον μόνοι πρώτοι στην πρώτη θέση της κατάταξης. Εντυπωσιακό ήταν το δεύτερο ημίχρονο που από το 60' έως το 63' η Παρί έβαλε τρία γκολ και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.