Κύπελλο Ιταλίας: Η Αταλάντα 3-1 την Κάλιαρι προκρίθηκε στις «8» (vid)

Η Αταλάντα νίκησε 3-1 την Κάλιαρι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.  Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και το πλήρες πρόγραμμα.

Με ένα τετράλεπτο ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο η Αταλάντα νίκησε 3-1 την Κάλιαρι και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Ο Μουριέλ στο 61΄ και ο Σουτάλο στο 64΄ «καθάρισαν» την υπόθεση πρόκριση για τους γηπεδούχους. Η Κάλιαρι είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Σοτίλ (55΄) το γκολ του Μίραντσουκ στο 43΄. Αντίπαλος της Αταλάντα στην επόμενη φάση θα είναι η νικήτρια του ζευγαριού, Λάτσιο-Πάρμα.

Η ΣΠΑΛ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Τζούριτσιτς στο 47΄και με δυο γκολ μέσα σε δέκα λεπτά καθάρισε 2-0 την υπόθεση πρόκριση στην έδρα της Σασουόλο.

Την αντίπαλό της στην προημιτελική φάση του Coppa Italia περιμένει να μάθει η Νάπολι, η οποία έστω και δύσκολα επικράτησε στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» με 3-2 της Έμπολι και προκρίθηκε στους «8» του θεσμού όπου θ΄ αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα ανάμεσα στην Ρόμα και στην Σπέτσια.

Οι «παρτενοπέι» προηγήθηκαν δύο φορές με τους Ντι Λορέντσο και Λοσάνο, αλλά η «απάντηση» των φιλοξενούμενων ήρθε δις από τον Μπαϊράμι (33΄, 68΄). Τη νίκη πρόκριση στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο έδωσε στο 77΄ ο Πετάνια.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη και με δραματικό φινάλε ήταν το ματς της Φιορεντίνα με την Ίντερ την Τετάρτη (13/1) για τη φάση των «16» του Coppa Italia.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα μισάωρο της παράτασης μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και εκεί την... υπογραφή του έβαλε ο Ρομέλου Λουκάκου, ο οποίος με γκολ στο 119' έκανε το 1-2 και έδωσε την πρόκριση στους «νερατζούρι»!

Δείτε το γκολ πρόκρισης του Λουκάκου:

Εξίσου δύσκολη ήταν και η πρόκριση της Γιουβέντους, η οποία... είδε κι έπαθε μέχρι να αποκλείσει την αξιόμαχη Τζένοα. Οι «μπιανκονέρι» έδειξαν να «καθαρίζουν» το ματς καθώς προηγήθηκαν 2-0, όμως οι φιλοξενούμενοι έστειλαν το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 2-2!

Στον έξτρα χρόνο, η «Γηραιά Κυρία» κατάφερε να πάρει το εισιτήριο χάρη σε τέρμα του Χάμζα Ράφια για το τελικό 3-2!

Στο μοναδικό παιχνίδι της Τρίτης (12/1), η Μίλαν ζορίστηκε ιδιαίτερα απέναντι στη μαχητική Τορίνο και χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι προκειμένου να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 5-4 στα πέναλτι μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, με τον Τομάς Ρινκόν να έχει τη μοναδική άστοχη εκτέλεση της διαδικασίας από πλευράς Τορίνο.