Serie A: Στο +5 από τη ζώνη η Σπέτσια, 2-1 τη Σαμπντόρια (highlights)

Η Σπέτσια πήρε τεράστια νίκη απέναντι στη Σαμπντόρια τη Δευτέρα, στο τελευταίο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία στη Serie A.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη κατέκτησε η Σπέτσια το βράδυ της Δευτέρας (11/1), στο ακροτελεύτιο ματς της 17ης αγωνιστικής στη Serie A.

Η νεοφώτιστη ομάδα επικράτησε 2-1 της Σαμπντόρια -με νικητήριο γκολ το πέναλτι του Ενζολά στο 61'-, για να ξεφύγει έτσι στο +5 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Την Κυριακή

H Γιουβέντους επικράτησε 3-1 της Σασουόλο πιο δύσκολα από ότι δείχνει το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι παρότι έπαιζα με δέκα λόγω αποβολής του Ομπιάνγκ με απ’ ευθείας κόκκινη στο 45+1’ πάλεψαν μέχρι τέλος το ματς.

Η «Γηραιά Κυρία» άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με τον Ντανίλο αλλά στο 58’ ο Ντεφρέλ έκανε το 1-1. Στο 67’ ο Κιέζα είχε δοκάρι και στο 82’ ο Ράμσεϊ πέτυχε το 2-1. Το σκορ έκλεισε στο 90+2’ ο Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Νάπολι πήρε τη νίκη στο Ούντινε χάρις σε ένα γκολ που σημείωσε ο Μπακαγιόκο στο 90΄, γράφοντας το τελικό 1-2. Με γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Αλμπέρτο και Καϊσέδο η Λάτσιο υπέταξε την Πάρμα.

Ματσάρα και… ακατάλληλο για καρδιακούς έγινε στη «Ολίμπικο» της Ρώμης, ανάμεσα στη Ρόμα και την Ίντερ, με τους γηπεδούχους να «κλέβουν» τον βαθμό της ισοπαλίας στο τέλος. Τέσσερα γκολ, σε ένα 2-2 όμως που δεν ικανοποιεί καμία από τις δύο ομάδες.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Πελεγκρίνι, αλλά οι Μιλανέζοι έκαναν την ανατροπή. Ισοφάρισαν στο 55΄με τον Σκρίνιαρ σε 1-1 και στο 63΄ ο Χακίμι έκανε το 1-2, αλλά στο 86΄ο Μαντσίνι σφράγισε το τελικό 2-2.

Σημαντική νίκη κατέκτησε και η Φιορεντίνα, η οποία επικράτησε με το μίνιμουμ σκορ της Κάλιαρι. Οι «βιόλα» κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα 18 λεπτά πριν από το τέλος με σκόρερ τον Βλάοβιτς, που έγραψε το τελικό 1-0.

Το Σάββατο

Τρεις μέρες αφότου γνώρισε την παρθενική φετινή της ήττα από την Γιουβέντους, στο «Σαν Σίρο» η Μίλαν υποδέχθηκε στο ίδιο γήπεδο την έτερη ομάδα του Τορίνο, την «γκρανάτα» αλλά αυτή τη φορά το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό.

Η ομάδα του Πιόλι με δύο γκολ (Λεάο - Κέσιε) στο πρώτο μέρος επιβλήθηκε 2-0 επιστρέφοντας στις επιτυχίες και παραμένοντας, ότι και να γίνει στα άλλα ματς της αγωνιστικής επικεφαλής της βαθμολογίας.

Στα θετικά για τους «ροσονέρι» (μια βραδιά που χτύπησε ο Τονάλι κι αποχώρησε με φορείο) κι επάνοδος του Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς 48 μέρες μετά τον τραυματισμό του κόντρα στην Νάπολι. Όσο για τους φιλοξενούμενους, του Τζιαμπάολο, όχι μόνο γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από 4 αγωνιστικές (1ν. - 3 ισοπ.), αλλά επέστρεψαν στην επικίνδυνη ζώνη...

Νωρίτερα, με «καρέ» τερμάτων επέστρεψε στην κορυφαία 4αδα της Serie A, που οδηγεί στο επόμενο Champions League η Αταλάντα η οποία κέρδισε στο εναρκτήριο ματς της 17ης αγωνιστικής την Μπενεβέντο, εκτός έδρας, με το ευρύ 4-1.

Ήταν η 3η επιτυχία σε ισάριθμα ματς της ομάδας του Γκασπερίνι (22 γκολ στα τελευταία 4 ματς) στη νέα χρονιά, ενώ οι αντίπαλοι της μετρούν μια νίκη και 2 ήττες στον ίδιο αριθμό αγώνων. Στα κέρδη εκτός του τριπόντου η εμφάνιση του Γιόζιπ Ίλιτσιτς που θύμισε τον περσινό «εαυτό» του τέτοια περίοδο πριν την μάχη του με την κατάθλιψη... Ένα γκολ μια ασίστ, ένα δοκάρι κι η εν γένει μια καταλυτική παρουσία του Σλοβένου επιθετικού.

Εξάλλου, η Τζένοα πέτυχε όχι μόνο την παρθενική της νίκη στο 2021, με το 2-0 επί της Μπολόνια, στο «Μαράσι»,αλλά και την πρώτη της από τον Σεπτέμβρη εντός έδρας! Έτσι βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη... Τι να πει κι η ομάδα του Μιχάιλοβιτς που δεν κερδίζει από τις 29 Νοέμβρη; Έκτοτε οι «ροσομπλού» έχουν 3 ήττες και 5 ισοπαλίες...