Serie A: Κορυφή με Ερνάντεζ η Μίλαν (Highlights)

Η Μίλαν κατάφερε και έκαμψε την αντίσταση της Λάτσιο με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και παρέμεινε στην πρώτη θέση μετά το τέλος της 14ης αγωνιστικής. Αποτελέσματα, βαθμολογία και highlights της Serie A.

Έσπασαν καρδιές στο Μιλάνο στο παιχνίδι της Μίλαν με τη Λάτσιο. Οι "λατσιάλι" αν και βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με δύο γκολ διαφορά κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια. Οι "ροσονέρι", ωστόσο πήραν τη νίκη που ήθελαν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Ρόμα διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης, αφού νίκησε την Κάλιαρι, η Σασουόλο την ακολουθεί στον πόντο, καθώς κατάφερε να περάσει νικηφόρα και από τη Γένοβα επικρατώντας με 3-2 της Σαμπντόρια.

Σπουδαίο διπλό έκανε η Ίντερ που επικράτησε με 2-1 της Ελλάς Βερόνα. Οι "νερατζούρι" προηγήθηκαν στο 52' με τον Μαρτίνες, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 63' με τον Ίλιτς. Η Ίντερ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 69' ο Σκίνιαρ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Τα ματς της Τρίτης

«Βόμβα» μεγατόνων έριξε η Φιορεντινα, η οποία όχι απλά νίκησε, αλλά πέρασε θριαμβευτικά από το Τορίνο επικρατώντας με σκορ 3-0 της Γιουβέντους. Οι "Βιόλα" ήταν εντυπωσιακοί στο εκτός έδρας παιχνίδι τους κόντρα στη "Γιούβε" και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3' με τον Βλάχοβιτς.

Στο 18' η Γιουβέντους έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουαδράδο και η Φιορεντίνα κατάφερε να ελέγξει πιο εύκολα το ματς. Στο 76' ο Σάντρο με αυτογκόλ έκανε το 0-2 για τη Φιορεντίνα και στο 81' ο Κάσερες διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Κροτόνε πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επικρατώντας με σκορ 2-1 της Πάρμα. Μία νίκη που την είχε μεγάλη ανάγκη για να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Αποτελέσματα-Πρόγραμμα

Τρίτη 22/12

Κροτόνε-Πάρμα 2-1

24', 44' Ζούνιορ Μεσίας - 57' Κούτσκα

Γιουβέντους-Φιορεντίνα 0-3

3' Βλάχοβιτς, 76' αυτ. Σάντρο, 81' Κάσερες

Τετάρτη 23/12

Ελλάς Βερόνα-Ίντερ 1-2

63' Ίλιτς - 52' Μαρτίνες, 69' Σκίνιαρ

Μίλαν-Λάτσιο 3-2

10' Ρέμπιτς, 17' πεν. Τσαλχάνογλου, 90+2 Ερνάντεζ - 27' Ρομέρο, 59' Ιμόμπιλε

Μπολόνια-Αταλάντα 2-2

73' Τομιγιάσου, 82' Παζ - 22' πεν. 23' Μουριέλ

Ρόμα-Κάλιαρι 3-2

11' Βερετού, 71' Τζέκο, 77' Μαντσίνι - 59', 90+1 πεν Πέντρο

Νάπολι-Τορίνο 1-1

90+2 Ινσίνιε - 56' Ίτσο

Σαμπντόρια-Σασουόλο 2-3

55' Κουαλιαρέλα, 84' Ντιαό - 2' Τραορέ, 56' Καπουτό, 58' Μπεράρντι

Σπέτσια-Τζένοα 1-2

10' Εντζόλα- 15' Ντέστρο, 73' πεν. Κρισίτο

Ουντινέζε-Μπενεβέντο 0-2

9' Καπράρι, 77' Λετίτσια