Ligue 1: Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε τη Μονπελιέ η Παρί με 100άρη Εμπαπέ! (highlights)

Παρότι τα βρήκε... σκούρα απέναντι στη Μονπελιέ, η Παρί Σεν Ζερμέν βρήκε δύο γκολ στα τελευταία λεπτά κι έβαλε τρεις ακόμη πόντους στο... σακούλι της για τη 13η αγωνιστική της Ligue 1. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία.

Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Λανς πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ρεν με σκορ 0-2, στο εναρκτήριο ματς του Σαββάτου για τη 13η αγωνιστική της Ligue 1.

Η δράση της ημέρας ολοκληρώθηκε αργά το βράδυ με την αναμέτρηση της Μονπελιέ κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν, με νικητές τους πρωταθλητές Γαλλίας. Η δουλειά των πρωτευουσιάνων δεν ήταν εύκολη, ωστόσο δύο γκολ στα τελευταία 13 λεπτά έγραψαν το τελικό 1-3.

Ιστορικό, μάλιστα, το τρίτο γκολ της Παρί με σκόρερ τον Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος έγινε μόλις ο δεύτερος Γάλλος παίκτης στην ιστορία του κλαμπ που φτάνει τα 100 γκολ με τη φανέλα της, μετά τον Ντομινίκ Ροσετό!

Την Παρασκευή

Με νίκη της Μαρσέιγ στην έδρα της Νιμ άνοιξε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Ligue 1. Οι παίκτες της ομάδας της Μασσαλίας σημείωσαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς που τους έδωσαν τη δυνατότητα να ανέβουν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ στο παιχνίδι άνοιξε ο Μπενεντέτο λίγο πριν ολοκληρωθεί η μία ώρα αγώνα, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 84' ο Ζερμέν.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν καθώς από το 77' αγωνιζόντουσαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κούμπας.

Πλέον η Μαρσέιγ στρέφει την προσοχή της στον αγώνα του Champions League με τη Μάντσεστερ Σίτι την Τετάρτη (9/12, 22:00) με στόχο την πρόκριση της στο Europa League. Οι Γάλλοι ισοβαθμούν με τον Ολυμπιακό στην τρίτη θέση του ομίλου ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έχουν το πλεονέκτημα.