Ligue 1: Στη δεύτερη θέση η Λιλ! (highlights)

Η Λιλ κέρδισε 4-0 τη Λοριάν και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Ανζέ έφερε την Λιόν στο -4 από την κορυφή και την Παρί Σεν Ζερμέν. Λίγο έλειψε να «γκελάρει» η Μονπελιέ. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία.

Η Λιλ συνέτριψε 4-0 τη Λοριάν και μείωσε στους δυο βαθμούς τη διαφορά από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Ένα τέρμα του Καντεβέρε στο 78ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Ανζέ έδωσε στη Λιόν τη νίκη με το μίνιμουμ σκορ και την έφερε στη 3η θέση (ισόβαθμη των Μονπελιέ και Μονακό) και στο -4 από το «ρετιρέ».

Ήταν η δέυτερη διαδοχική νίκη των (αήττητων 8 ματς) «λιονέ» του Ρούντι Γκαρσιά.

Νωρίτερα, με ισοπαλία ξεκίνησε το πρόγραμμα της Κυριακής για την 11η αγωνιστική της Ligue 1. Ναντ και Μετς έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τα «καναρίνια» να προηγούνται νωρίς αλλά τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να ισοφαρίσουν πριν από τη λήξη του α' μέρους.

Το Σάββατο

Ούτε η διακοπή έδειξε να βοηθά την Σεντ Ετιέν η οποία το Σάββατο (21/11), στο μοναδικό ματς της 11ης αγωνιστικής της Ligue 1, συνετρίβη 4-1 από την Μπρεστ εκτός έδρας.

Ήταν η 7η διαδοχική ήττα των «στεφανουά» του Κλοντ Πιέλ που δεν σηκώνουν κεφάλι έχοντας 8 ματς πρωταθλήματος δίχως επιτυχία, με την τελευταία τους ν' ανάγεται στις 17 Σεπτέμβρη!

Αντίθετα η Μπρεστ ζευγάρωσε τις σερί επιτυχίες στο πρωτάθλημα - κι έφτασε τις τρεις σ' όλες τις διοργανώσεις - έχοντας 5 περισσότερους πόντους από την αντίπαλο της.

Στα αξιοσημείωτα πως όλα τα γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος με την νικήτρια να φτάνει στα 4 γκολ σε 38 λεπτά!

Τα ματς της Παρασκευής

Από 8 νίκες στο πρωτάθλημα προερχόταν η Παρί Σεν Ζερμέν και έμοιαζε να οδεύει για την 9η διαδοχική όταν προηγήθηκε στο ημίχρονο και μέχρι το 52ο λεπτό με 2-0, αλλά η Μονακό με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα γύρισε το ματς, νίκησε 3-2 και ανέβηκε στο -4 από την χθεσινή αντίπαλο της που είναι πρωτοπόρος της βαθμολογίας.

Πρωταγωνιστές για τους Μονεγάσκους οι Κέβιν Φόλαντ με δύο γκολ (52', 66') και ο Σεσκ Φάμπρεγκας που πέτυχε με πέναλτι το νικητήριο τέρμα (82'). Έτσι τα γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στο πρώτο ημίχρονο (25', 37' πεν.) κόντρα στην πρώην ομάδα του δεν έφτασαν.

Στα αξιοσημείωτα του ματς ότι ο Γάλλος διεθνής επιθετικός έστειλε την μπάλα και τρίτη φορά στα δίχτυα (44') αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, από το VAR. Όπως κι εκείνο του Κέαν πέντε λεπτά νωρίτερα.

ΜΟΝΑΚΟ (Νίκο Κόβατς): Μανόνε, Ματσιμά, Ντισασί, Μπαντιασιλέ, Μπαλό Τουρέ (46' Ενρίκε), Ντιόπ, Τσουαμενί (90' Φλορεντίνο), Φοφανά, Μαρτίνς, Φόλαντ, Γκεμπέλ (46' Φάμπρεγκας).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Νταγκμπά, Ντιαλό, Κιμπεμπέ, Κουρζαουά (68' Μπάκερ), Ντι Μαρία (63' Νεϊμάρ), Περέιρα (68' Παρέδες), Ραφίνια (85' Φλορέντσι), Σαράμπια, Κεν, Εμπαπέ (68' Ρουίζ-Ατίλ).

Νωρίτερα στο εναρκτήριο ματς της αγωνιστικής η Μπορντό νίκησε στη Ρεν την τοπική ομάδα με 1-0 τερματίζοντας ένα αρνητικό σερί δύο ήττων (χωρίς σκορ). Σερί που πλέον τρέχουν οι «ρενουά»...