Ligue 1: Ανατροπή και νίκη η Λιόν - «Όρθια» στο φινάλε η Λανς, 4-4 τη Ρεμς (highlights)

Η Λιόν με ανατροπή πήρε το ντέρμπι του Ροδανού, επικρατώντας 2-1 της Σεντ Ετιέν που έχασε πέναλτι στο τέλος! Η Λανς αν και βρέθηκε να χάνει στην έδρα της 2-4 από τη Ρεμς στο 81’, έφτασε στην ισοφάριση (4-4) με δύο γκολ του Σοτοκά στο φινάλε (90’ και 91’). Επάνοδος της Μπρεστ στις επιτυχίες, με 3-2, επί της Λιλ. Διπλό για την Μονακό. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, τα highlights και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Η Λιόν πήρε το περίφημο ντέρμπι του Ροδανού. Η Σεντ Ετιέν προηγήθηκε στο 40' με αυτογκόλ του Λόπες αλλά στην επανάληψη, ο Καντεβέρε το πήρε πάνω του και με δυο γκολ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1. Στο 89' η Σεντ Ετιέν είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-2 αλλά έχασε πέναλτι!

«Χιτσκοκικό» ήταν το φινάλε στην αναμέτρηση της Λανς με τη Ρεμς, οι οποίες αναδείχτηκαν ισόπαλες… 4-4 σε ένα εντυπωσιακό σε εξέλιξη ματς για την 10η αγωνιστική της Ligue 1. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν να χάνουν 2-4 από την αντίπαλό τους στο 81’ με το τέρμα που σημείωσε ο Ντιά, τελικά κατάφεραν να αποσοβήσουν την ήττα στο «σπίτι» τους και να πάρουν τον βαθμό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σοτοκά, ο οποίος αφού μείωσε αρχικά σε 3-4 στο 90’, εν συνεχεία ένα μόλις λεπτό αργότερα (91’) πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο παιχνίδι για το τελικό 4-4!

Την ίδια στιγμή, η Ναντ με τους Μπαμπά και Μπλας να σκοράρουν σε διάστημα τριών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (80’ και 83’) επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Λοριάν και κράτησε την αντίπαλό της μία μόλις θέση πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μετς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την «ουραγό» του πρωταθλήματος Ντιζόν, η οποία πήρε έτσι τον τέταρτο μόλις πόντο της στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο μεταξύ, η Ανζέ έκανε «πάρτι» στην έδρα της Νιμ και την διέλυσε με το εμφατικό 5-1, με αποτέλεσμα να πλησιάσει τις ευρωπαϊκές θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα.

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες βγήκε ο ...ήλιος στην Μπρεστ που νίκησε με το ...χορταστικό 3-2, εντός έδρας, τη Λιλ στο πρώτο χρονικά ματς του Κυριακάτικου προγράμματος της 10ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα αφού προηγήθηκαν 3-0 στο 42', αλλά τα δύο γκολ του Μπουράκ Γιλμάζ για τα «σκυλιά» έδωσαν σασπένς στο τελευταίο περίπου 40λεπτο.

Ωστόσο η ομάδα του Γκαλτιέ δεν απέφυγε την παρθενική ήττα στην τρέχουσα σεζόν (και πρώτη μετά από 15 αναμετρήσεις...) μ' αποτέλεσμα να μείνει στο -5 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Η Μονακό κέρδισε με 2-1 τη Νις και ανέβηκε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η ομάδα στο 23ο λεπτό έκανε το 0-1 με τον Αξέλ Ντισασί και ο Σοφιάν Ντιοπ στο 53’ έγραψε το 0-2. Ο Πιερ Λες-Μελού στο 69’ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Στην 1η θέση της βαθμολογίας στη Ligue 1 παρέμεινε η Παρί σεν Ζερμέν καθώς νίκησε τη Ρεν με 3-0 με δύο γκολ του Ανχελ Ντι Μαρία και ένα του Μόισε Κιν.

Στην 5η θέση «πιάνοντας» τη Νις βρίσκεται πλέον η Μονπελιέ μετά το διπλό του Σαββάτου στο Μπορντό.

H ομάδα του Ζακαριάν έφτασε στο τελικό 0-2 χάρη σε ένα ξέσπασμα στο β' ημίχρονο, κατά το οποίο σκόραρε δις με τους Μολέ και Ντελόρ σε διάστημα 18 λεπτών.

Την Παρασκευή

Μετά τις συνεχόμενες αποτυχίες στο πρωτάθλημα η Μαρσέιγ είχε τεράστια ανάγκη τη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα. Την έκανε αυτή στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Στρασμπούρ, την οποία και νίκησε με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Σανσόν στο 71'.

Η Ολιμπίκ ναι μεν νίκησε σε αυτό το παιχνίδι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι γιάτρεψε και τις πληγές της. Η ομάδα της Μασσαλίας είχε κάκιστη εικόνα στον αγώνα με την αδύναμη Στρασμπούρ και είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το παιχνίδι κατάφερε και δημιούργησε μόλις ευκαιρία και την έκανε γκολ. Οι γηπεδούχοι, μάλιστα έχασαν ευκαιρίες στο φινάλε για να ισοφαρίσουν, ενώ διαμαρτύρονται και για πέναλτι.