Νικητήριο γκολ και χαμένο πέναλτι ο Γιακουμάκης για την Φένλο!

Παρότι έχασε πέναλτι ο Γιώργος Γιακουμάκης σκόραρε το νικητήριο γκολ της Φένλο κόντρα στην Χέρακλες (3-2) στο 88' κι είναι ο δεύτερος σκόρερ της Eredivisie

Απτόητος από το γεγονός ότι δεν αξιοποίησε πέναλτι στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Χέρακλες ο Γιώργος Γιακουμάκης έδωσε τη νίκη στη γηπεδούχο Φένλο σκοράροντας το 3-2 στο 88'.

Αυτό ήταν το 7ο γκολ του στην Eredivisie. Aριθμός που τον φέρνει στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ.

Ο 26χρονος Έλληνας διεθνής επιθετικός, βασικός ως συνήθως κέρδισε την εσχάτη των ποινών (22') αλλά το χτύπημα του αποκρούστηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ στη δεξιά του γωνία.

Ωστόσο πήρε το...αίμα του πίσω κι από παραλίγο μοιραίος έγινε ήρωας με προβολή στο δεύτερο δοκάρι από σέντρα του Χάπετς.

Έτσι η Φένλο (πέτυχε τη 2η νίκη της συν δύο ισοπαλίες και 4 ήττες κι είναι 11η) λύγισε τη Χέρακλες, που έπαιζε με 10 παίκτες ένα ημίχρονο κι εκείνος, πριν ενσωματωθεί στην Εθνική, υπολείπεται ενός γκολ του Περέιρα ντα Σίλβα της Τβέντε, στον πίνακα των σκόρερ.