Δεν ξανάγινε: Φένλο - Άγιαξ 0-13 (highlights)!

O Άγιαξ διέλυσε... 13-0 την Φένλο του Γιώργου Γιακουμάκη (και των 10 παικτών από το 52') κάνοντας ρεκόρ σκοραρίσματος στην Eredivisie

Δίχως να δείξει τον παραμικρό οίκτο Άγιαξ διέλυσε με... 13-0 την Φένλο στο πρώτο Σαββατιάτικο ματς της 6ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Aποτέλεσμα που συνιστά το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία της κορυφαίας κατηγορίας του ολλανδικού ποδοσφαίρου.

Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε και πάλι ο «Αίας» από τις 29 Μαΐου του 1972. Τότε είχε επικρατήσει της Φίτεσε με σκορ 12-1.

Το σκορ άνοιξε στο 12ο λεπτό ο Εκέλενκαμπ, ενώ στο 17ο λεπτό ο Τραορέ έγραψε το 0-2. Πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Άγιαξ είχε ήδη είχε σκοράρει τέσσερα τέρματα με τον Τραορέ (32') και τον Τάντιτς (45').

Στο 52ο λεπτό οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, έπειτα από απευθείας κόκκινη του Κουμ. Έπειτα ακολούθησε καταιγισμός από τον Άγιαξ.

Ο Τραορέ πέτυχε χατ τρικ γράφοντας το 0-5 στο (54'), ένα λεπτό αργότερα ο Σάντος έκανε το 0-6, ενώ στο 57΄και στο 59' Εκέλενκαμπ και Μπλιντ ανέβασαν το σκορ στο 0-8.

Στο 65ο λεπτό ο Τραορέ πέτυχε το τέταρτο του γκολ, ενώ στον χορό των τερμάτων μπήκε με δύο τέρματα ο Κλας-Γιάν Χούντελαρ με πέναλτι στο 74' και με ακόμη ένα τέρμα στο 76'.

Στο 79ο λεπτό ο Λισάντρο Μαρτίνες πέτυχε το 12ο τέρμα, ενώ στο 87ο λεπτό ο Τραορέ πέτυχε ακόμη ένα γκολ, το πέμπτό του στην αναμέτρηση.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης αγωνίστηκε για 79 λεπτά στην τραυματική για την ομάδα του αναμέτρηση και αντικαταστάθηκε από τον Εσανούσι.