Serie A: Η Λάτσιο επέστρεψε στις νίκες (Highlights)

Η Λάτσιο νίκησε 2-1 την Μπολόνια και επέστρεψε στις νίκες. Ο Ρομέλου Λουκάκου έβαλε ξανά την Ίντερ στο δρόμο των νικών για την 5η αγωνιστική της Serie A. Το πλήρες πρόγραμμα, τα highlights και η βαθμολογία στο κορυφαίο ιταλικό πρωτάθλημα.

Μετά από τρία ανεπιτυχή αποτελέσματα η Λάτσιο επέστρεψε στις νίκες καθώς νίκησε με 2-1 την Μπολόνια. Οι Λατσιάλοι προηγήθηκαν στο 54΄με τον Ρομέρο ενώ στο 76΄ο Ιμόμπιλε σφράγισε τη νίκη. Το μόνο που κατάφερε η Μπολόνια ήταν στις καθυστερήσεις να μειώσει σε 2-1 με τον Ντε Σιλβέστρι.

Με τον Ρομέλου Λουκάκου να δίνει τη λύση, η Ίντερ νίκησε 2-0 την Τζένοα στο «Λουίτζι Φεράρις»και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ήττα στο ντέρμπι από τη Μίλαν και την ισοπαλία με την Γκλάντμπαχ στο Champions League.

Οι «νερατζούρι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες, πριν ο Βέλγος φορ ανοίξει το σκορ στο 64΄, ενώ ο Ντ΄Αμπρόζιο στο 79΄ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Βίους αντίθετους» διάγουν στο ξεκίνημα του ιταλικού πρωταθλήματος Αταλάντα και Σαμπντόρια. Οι «μπλουτσερκιάτι» πέρασαν νικηφόρα από το Μπέργκαμο (3-1) και σημείωσαν την τρίτη διαδοχική νίκη, μετά από δύο ήττες στην αρχή της σεζόν.

Από την άλλη, η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι, που είχε κάνει το «3 στα 3» στο ξεκίνημα, γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα της και πλέον ισοβαθμεί με τους Γενοβέζους στους εννέα βαθμούς.

Ο αειθαλής Φάμπιο Κουαλιαρέλα «βρήκε δίχτυα» για άλλη μία φορά και άνοιξε το σκορ στο 13΄, ενώ στο φινάλε του α΄ ημιχρόνου έχασε και πέναλτι (απέκρουσε ο Σπορτιέλο).

Με το παιχνίδι Σασουόλο-Τορίνο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Serie A. Ένα ματς στο οποίο έσπασαν καρδιές και πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις. Μέσα σε είκοσι λεπτά έγιναν τα πάντα για να διαμορφωθεί το τελικό 3-3.

Μέχρι το 71' η Τορίνο προηγούνταν 0-1 της Σασουόλο, αλλά σε εκείνο το σημείο δέχτηκε το γκολ για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 1-3 στη συνέχεια και έδειχναν να κρατάνε τη νίκη στα χέρια τους, αφού η κλεψύδρα άδειαζε. Στο φινάλε η Σασουόλο σκόραρε δύο φορές και πήρε τον βαθμό που τη διατηρεί ψηλά στη βαθμολογία.

Το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 23/10

Σασουόλο-Τορίνο 3-3

71' Ντζούριτσιτς, 84' Κίρικες, 86' Καπούτο - 33' Λινέτι, 78' Μπελότι, 79' Λούκιτς