Bundesliga: «Πεντάρα» Μπάγερν με σούπερ Λεβαντόφσκι, την «έπιασε» ξανά η Ντόρτμουντ (highlights)

Mε χατ-τρικ του Λεβαντόφσκι η Μπάγερν συνέτριψε 5-0 την Άιντραχτ στην 5η αγωνιστική της Bundesliga και εξακολουθεί να ισοβαθμεί με τη Ντόρτμουντ που επίσης κέρδισε το Σάββατο. Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερ, τα highlights και η βαθμολογία.

Με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να κάνει χατ-τρικ σε 68 λεπτά συμμετοχής (καθώς στη συνέχεια αντικαταστάθηκε), η Μπάγερν επιβλήθηκε άνετα 5-0 της Άιντραχτ Φραγκφούρτης στο Μόναχο, για την 5η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Πολωνός σκόραρε με τρεις διαφορετικούς τρόπους (δεξί σουτ, αριστερό σουτ, κεφαλιά) κι έφτασε ήδη τα δέκα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα! Ο Λιρόι Σανέ και ο 17χρονος Τζαμάλ Μουσιάλα, που μπήκαν ως αλλαγή, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ για τους Βαυαρούς, που παραμένουν στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Στην κορυφή συνεχίζει η Λειψία, η οποία νίκησε δύσκολα 2-1 τη Χέρτα, χάρη σε πέναλτι του Ζάμπιτσερ στο 77΄ κι αφού οι Βερολινέζοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες από το 50΄, λόγω αποβολής του Τσεεφούικ. Η Γκλάντμπαχ με δύο γκολ στο τελευταίο τέταρτο νίκησε 3-2 τη Μάιντς και την άφησε στο... απόλυτο μηδέν, ενώ ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Ουνιόν Βερολίνου με τη Φράιμπουργκ.

Στο ακροτελεύτιο ματς της ημέρας, η Μπορούσια Ντόρτμουντ είχε εύκολο βράδυ απέναντι στην παραπαίουσα Σάλκε. Οι γηπεδούχοι σκόραραν τρεις φορές στο β' ημίχρονο και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 3-0, έτσι εξακολουθούν να ισοβαθμούν με τη Μπάγερν στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Την Παρασκευή

Με ισοπαλία είχε ανοίξει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής. Η Στουτγκάρδη υποδέχθηκε την Κολωνία και παρότι σκόραρε στα πρώτα... δευτερόλεπτα με δράστη τον Μανγκαλά, περιορίστηκε τελικά στην ισοπαλία με 1-1, καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πριν καν τη λήξη του πρώτου μέρους.