Ligue 1: «Διπλό» (3-2) η Λιόν στο Στρασβούργο, αφού έκανε τα εύκολα δύσκολα (vid)

Η Λιόν επέστρεψε στις επιτυχίες νικώντας 3-2 στο Στρασβούργο σ' ένα ματς, για την 7η αγωνιστική, που προηγήθηκε 3-0. Ισόπαλη η Μονακό με την Μονπελιέ (1-1) εντός έδρας. Το πλήρες πρόγραμμα, τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία στη Ligue 1.

Ευεργετική αποδείχθηκε η διακοπή για την Λιόν αφού μετά από τρεις σερί ισοπαλίες (οι δύο με 1-1) και 5 συνολικά ματς χωρίς επιτυχία επανήλθε στα τρίποντα νικώντας στο Στρασβούργο την ομώνυμη ομάδα με 3-2 στο πρώτο Κυριακάτικο ματς της 7ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Ωστόσο η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά, ενώ προηγήθηκε με 3-0 (άπαντα τα τέρματα από δημιουργίες του Ντεπάι), έκανε τα εύκολα δύσκολα δεχόμενη δύο γκολ και το τελευταίο κομμάτι του αγώνα κύλησε μέσα στο άγχος.

Όμως οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε 3ο γκολ γνωρίζοντας την 3η διαδοχική τους ήττα κι 6η συνολικα.

Ακολούθως Ανζέ και Μετς έμειναν στο 1-1 με τους φιλοξενούμενους να μένουν αήττητοι για 4ο ματς (2ν. - 2 ισοπ.), ενώ το ίδιο αποτέλεσμα εμφανίστηκε και στο «Λουί ΙΙ» μεταξύ Μονακό και Μονπελιέ.

Δεύτερη αγωνιστική μακριά από τις επιτυχίες οι Μονεγάσκοι, τρίτοι για τους, ισόβαθμους, αντιπάλους τους.

Αντίθετα η Ναντ μετά από 3 αγωνιστικές με έναν πόντο συγκομιδής επέστρεψε στις επιτυχίες με 3-1 της Μπρεστ

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΟΥ ΣΑΒΒΑΤΟΥ

Από τρεις ισοπαλίες με το ίδιο σκορ (1-1) και τέσσερις αγωνιστικές δίχως επιτυχία προερχόταν η Μαρσέιγ που τα κατάφερε κι επανήλθε στο δρόμο της... αρετής υποδεχόμενη στο «Βελοντρόμ» την Μπορντό.

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας (400ο ματς καριέρας), που δεν κέρδιζε πάνω από ένα μήνα (13/09, 1-0, στο Παρίσι με την Παρί Σεν Ζερμέν) επικράτησε 3-1 των «Γιρονδίνων», ούσα καλύτερη κι είναι στο τρίποντο από την κορυφή.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη των «Φοσέν» εντός έδρας στην φετινή Ligue 1.

Το σκορ άνοιξε ο Θοβέν (3ο φετινό του τέρμα) στο 5ο λεπτό μετά από μεταβίβαση του Σακάι με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου, αφού ο σκόρερ είχε χαμένο πέναλτι στο 14' (απόκρουση Κοστίλ)

Στην επανάληψη (54') ο Αμαβί (με κεφαλιά από σέντρα του Θοβέν) έκανε το 2-0 και 10 λεπτά ο Πάμπλο μ' αυτογκόλ, σε προσπάθεια του Αμαβί ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάγια (83') απο ασίστ του Μπριαν που νίκησε τρεις αντιπάλους του.

Νωρίτερα ο Μανταντά είχε σταματήσει τον Μπάζιτς.

Η Μαρσέιγ που ξεκίνησε σε σχηματισμό 4-3-3 αγωνίστηκε με τους:
Μανταντά - Σακάι, Άλβαρο Γκονζάλεθ, Αμαβί, Τσαλέτα-Καρ -Καμαρά, Σανσόν, Ρονζιέ - Κιζάνς (74' Γκουέγιε), Μπενεντέτο (86' Λουίς Ενρίκε), Θοβέν (78' Ακέ)

Νωρίτερα στο πρώτο χρονικά ματς του Σαββατιάτικου προγράμματος της 7ης αγωνιστικής η Λοριάν είχε κερδίσει, με το ίδιο σκορ στη Ρεμς.

ΤΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ

Περίπατο έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν στο εκτός έδρας παιχνίδι της με αντίπαλο τη Νιμ. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν με σκορ 4-0 σε ένα ματς που έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 12'. Σε εκείνο το λεπτό της αναμέτρησης ο Λαντρ έκανε ένα "εγκληματικό" τάκλιν πάνω στον Ραφίνια και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Νιμ - Παρί Σεν Ζερμέν: Το «εγκληματικό» μαρκάρισμα του Λαντρ και η αποβολή του! (vid)

Στο άλλο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής της Ligue 1 η Ντιζόν φιλοξένησε τη Ρεν. Η ουραγός της βαθμολογίας πήρε τον δεύτερο της στο πρωτάθλημα και υποχρέωσε τη Ρεν στην τρίτη της ισοπαλία με αποτέλεσμα να την πιάσει στους 15 βαθμούς η Παρί.