Μπαρτσελόνα: Πρώτο δείγμα Κούμαν… με Γκριεζμάν και MVP Κουτίνιο (vids)

Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το τουρνουά «Joan Gamper Trophy» μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Έλτσε, με γκολ του Αντουάν Γκριεζμάν.

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την προετοιμασία της η Μπαρτσελόνα, η οποία με τη νίκη της επί της Έλτσε με 1-0, με γκολ του Γκριεζμάν, κατέκτησε το τουρνουά «Joan Gamper Trophy», τον θεσμό που δημιούργησε το 1966 προς τιμήν ενός εκ των ιδρυτικών της μελών της και ενός εκ των προέδρων της Τζοάν Γκαμπέρ.

Ο Γκριεζμάν μόλις στο 2ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης ύστερα από ασίστ του Ζόρντι Άλμπα έκανε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ. Ανεπίσημο ντεμπούτο με τη Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε ο Μίραλεμ Πιάνιτς, ο οποίος πέρασε στο ματς ως αλλαγή του Μπουσκέτς στο 63'.

Ο Λιονέλ Μέσι από την πλευρά του έπαιξε για όλο το 90λεπτο και ετοιμάζεται για το πρώτο ματς στη φετινή La Liga με αντίπαλο τη Βιγιαρεάλ (27/9), ενώ MVP του τουρνουά βγήκε ο Κουτίνιο.