Ligue 1: Τρίποντο με την...τρίτη, στις καθυστερήσεις η Παρί (1-0) (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Χάρη σε γκολ του Γιούλιαν Ντράξλερ στο 93' η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε τους πρώτους της πόντους στην φετινή Ligue 1 κόντρα στην Μετς μετά από δύο «άγονους» πρώτους αγώνες

Από τις 28 Οκτώβρη του 2018 δεν σκόραρε ο Γιούλιαν Ντράξλερ στη Ligue 1 και το έκανε όταν η Παρί Σεν Ζερμέν το χρειαζόταν περισσότερο.

Στο 93ο λεπτό της εξ αναβολής αναμέτρησης της πρεμιέρας της με την Μετς με τους τρεμπλούχους Παριζιάνους να προέρχονται από 2 ήττες στα δύο προηγούμενα ματς τους.

Χωρίς τους αποβληθέντες κόντρα στην Μαρσέιγ, Νέιμαρ, Παρέδες και Κουρζαβά (που την ίδια ώρα του αγώνα πληροφορήθηκαν τις ποινές τους) και με τους Εμπαπέ, Βεράτι, Κέρερ, επίσης απόντες ο Γερμανός έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για την ομάδα του Τούχελ, που έπαιζε από το 65' με 10 λόγω αποβολής του Ντιαλό, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα του αγώνα αφήνοντας την αντίπαλο της άποντη.

Τα υπόλοιπα ματς της πρεμιέρας

Με το «δεξί» ξεκίνησε η Νις την πορεία της στο νέο πρωτάθλημα του Σαμπιονά. Στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στον θεσμό κέρδισε με ανατροπή 2-1 εντός έδρας τη Λανς και εξασφάλισε το παρθενικό της τρίποντο στη νέα σεζόν στον θεσμό.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Κακουτά μόλις στο 11’, αλλά στη συνέχεια τον λόγο πήρε ο Αμίν Γκουιρί που σκόραρε στο 23’ και το 75’ αντίστοιχα και έφερε «τούμπα» το ματς για την Νις.

Πέραν τούτου, η Νιμ σκόραρε δις σε κάθε ημίχρονο και διέσυρε με το εμφατικό 4-0 την Μπρεστ, ενώ η Λοριάν αν και βρέθηκε να χάνει στο παιχνίδι κόντρα στο Στρασβούργο τελικά πήρε το θετικό αποτέλεσμα με 3-1.

Στο μεταξύ, η Μονακό δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στη Ligue 1, καθώς έμεινε στο 2-2 με τη Ρεμς. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 21’, αλλά κατάφερε τουλάχιστον να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας.

Οι Μονεγάσκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και ένα στο ξεκίνημα του δεύτερου. Στη συνέχεια είχαν ευκαιρίες και θα μπορούσαν να έχουν την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσαν να τις εκμεταλλευτούν.