Μουντιάλ 2018: Έτοιμο το Περού, 2-0 τη Σκωτία (vid)

Δείτε το λάθος του τερματοφύλακα από το οποίο τελικά προήλθε το πέναλτι και το πρώτο γκολ.

Το Περού νίκησε 2-0 την Σκωτία σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας εν όψει του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Ρωσίας. Οι Περουβιανοί προηγήθηκαν στο 37ο λεπτό με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Κριστιάν Κουέβα. Ένα πέναλτι, το οποίο προέκυψε από την λανθασμένη έξοδο και μάλιστα εκτός περιοχής του τερματοφύλακα της Μίλγουολ, Τζόρνταν Άρτσερ, κάτι που ανάγκασε τον Σκοτ ΜακΚένα να σταματήσει τη μπάλα με το χέρι. Στο 47ο λεπτό ο Τζέφερσον Φαρφάν διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι Περουβιανοί έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στη διάρκεια του αγώνα και σε ικανοποιητικό βαθμό ετοιμότητας για το Μουντιάλ.

ΠΕΡΟΥ: Καρβάγιο, Αντβικούλα (87' Κόρζο), Ράμος, Ροντρίγκεζ, Τράουκο, Φλόρες, Τάπια (84' Καρταχένα), Γιοτούν (69' Ρουιντίαζ), Καρίγιο (69' Πόλο), Φαρφάν (81' Ουρτάδο), Κουέβα (80' Ακουίνο).

ΣΚΩΤΙΑ: Άρτσερ, Ο' Ντόνελ, Μάλγκριου, Στίβενσον, ΜακΓκάουτς (76' Σίνι), ΜακΛίν (87' Κάντεν), Τομινέι, ΜακΓκιν (63' Πάτερσον), Μέρφι (63' ΜακΜπέρνι), Φίλιπς (72' Μόργκαν).