Η Ντόρτμουντ έβαλε 11 γκολ στην Αούστρια Βιέννης! (vid)

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά συνολικά 11 γκολ πέτυχε στο φιλικό προετοιμασίας με την Αούστρια Βιέννης η Ντόρτμουντ.

Άστραψε και... βρόντηξε η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί πραγματοποιούν την προετοιμασία τους για τη νέα σεζόν και αντιμετώπισαν την Αούστρια Βιέννης σε φιλική αναμέτρηση. Η ομάδα του Λουσιάν Φαβρ δεν έδειξε κανέναν... οίκτο στον αντίπαλό της τον οποίο και φιλοδώρησε με 11 γκολ, στο παιχνίδι που έληξε 11-2 υπέρ των Γερμανών.

Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Τζιοβάνι Ρέινα ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 23ο λεπτό. Ο Μόνσαϊν μείωσε σε 2-1 στο 33′ για την Αούστρια για να έρθουν δύο ακόμη γκολ από τη γερμανική ομάδα πριν τη λήξη του ημιχρόνου από τους Γκερέιρο στο 41′ και Φεράι στο 44′ αντίστοιχα.

Στο δεύτερο μέρος η Ντόρτμουντ έφτασε στο 5-1 με τον Σάντσο στο 53′. Οι Αυστριακοί έκαναν το 5-2 με τον Τζούκιτς για να έρθει στη συνέχεια η... καταιγίδα από την Μπορούσια που πέτυχε άλλα 6 γκολ με τους Τσαν (65′), Βολφ (73′), Αζάρ (76′), Μπίλινγκχαμ (78′), Ντούμαν (81′) και Σουλτς (86′).