Μπενφίκα - Πόρτο 1-2: Πήραν και το Κύπελλο Πορτογαλίας οι «δράκοι» (highlights)

Στην κατάκτηση του 17ου Κυπέλλου Πορτογαλίας στην ιστορία της προχώρησε η Πόρτο μετά τη νίκη επί της Μπενφίκα με 2-1.

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος η Πόρτο πανηγύρισε και το Κύπελλο Πορτογαλίας απέναντι στη Μπενφίκα με 2-1.

Οι «δράκοι» είχαν τον πρώτο λόγο στον τελικό του θεσμού και παρά το γεγονός πως έμειναν στο 38' με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Λουίς Ντίαζ, κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να πάρουν τη νίκη.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης οι πρωταθλητές βρήκαν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα χάρη σε γκολ του Σανσέλ Μπεμπά. Ο ίδιος παίκτης έντεκα λεπτά μετά πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα χαρίζοντας έτσι το 17ο Κύπελλο στην ιστορία της Πόρτο.

Το μόνο που κατάφεραν οι «αετοί» ήταν να μειώσουν στο 84' με εκτέλεση πέναλτι του Κάρλος Βινίσιους, ενώ ο Ζότα στο 91' σημάδεψε το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αλμέιντα, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Ταβάρες, Πίζι (76' Ζότα), Βέιγκλ (60' Βινίσιους), Γκάμπριελ, Τσέρβι (46' Σίλβα), Τσικίνιο (60' Ταράμπ), Σεφέροβιτς (76' Ντιέγκο Σόουζα)

ΠΟΡΤΟ: Κόστα, Μαναφά, Μπεμπά, Πέπε, Τέλες, Οτάβιο (73' Ντιόγκο Λέιτε), Περέιρα, Ουρίμπε (88' Λουμ), Κορόνα (80' Σέρχιο Ολιβέιρα), Μαρεγκά, Ντίαζ.