Πρωταθλήτρια με ρεκόρ η Γιουβέντους (vids)

Η Γιουβέντους, με τη νίκη της 2-0 επί της Σαμπντόρια, στέφθηκε πρωταθλήτρια Ιταλίας δύο αγωνιστικές πριν από το τέρμα.

Και μαθηματικά πρωταθλήτρια είναι η Γιουβέντους μετά τη νίκη της 2-0 επί της Σαμπντόρια. Έβαλε στην τροπαιοθήκη το 36ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και το ένατο σερί.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και αυτός που έστειλε πέναλτι «στα πουλιά» στο 89'. Ενδιάμεσα (67') ο Μπερναντέσκι είχε γράψει το 2-0.

Γιουβέντους: Έτοιμος για ρεκόρ ο Σάρι!

Φυσικά η κατάκτηση του τίτλου πανηγυρίστηκε δεόντως (έστω και χωρίς την απουσία οπαδών). Στα αποδυτήρια έτρεξε άφθονη σαμπάνια και οι παίκτες έλουσαν τον προπονητή τους, Μαουρίσιο Σάρι.

Ποτέ μια ομάδα σε Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία, Γερμανία, Γαλλία δεν έχει πάρει τον τίτλο εννέα φορές σερί.

Ο Πορτογάλος έφτασε τα 31 γκολ (από τα 75 που έχει σημειώσει η Γιούβε) κι έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του κλαμπ με τόσο σε μία σεζόν

Ο Ρονάλντο είναι ο μοναδικός με 50 γκολ στα τρία κορυφαία πρωταθλήματα (Premier League, La Liga, Serie A).