Serie A: Η Τζένοα κέρδισε το ντέρμπι της παραμονής από τη Λέτσε- Υποβιβάζεται η Σπαλ

Η Τζένοα κέρδισε με 2-1 τη Λέτσε και εξασφαλίζει την παραμονή της. Στη Serie B η Σπαλ που έχασε με 2-1 από τη Μπρέσια. Τρομερή ανατροπή για τη Σαμπντόρια, που κέρδισε με 3-2 την Πάρμα και την προσπέρασε στη βαθμολογία. Δείτε τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής στη Serie Α τους σκόρερς και τη βαθμολογία.

Η Τζένοα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι παραμονής με τη Λέτσε, καθώς 4 αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Serie A, επιβλήθηκε με 2-1 στη Γένοβα και ξέφυγε με +4 βαθμούς από την αντίπαλο της, που παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού. Στο 7' ο Σανάμπρια άνοιξε το σκορ, αλλά στο 60΄ο Μανκόζου έκανε το 1-1-. Στο 81' όμως ο Γκάμπριελ με αυτογκόλ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η ομάδα του Παναγιώτη Ταχτσίδη - ο οποίος έμεινε στον πάγκο έχασε μάλιστα πέναλτι στο 45' με τον Μανκόζου.

Με τέρμα του Πολιτάνο στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Νάπολι επιβλήθηκε με 2-1 της Ουντινέζε, με τον Κώστα Μανωλά να παίζει βασικός σε όλο το ματς με τους «παρτενοπέι». Η Νάπολι έχει εξασφαλίσει το εισιτήριο για το Europa League μέσω της κατάκτησης του Κυπέλλου.

Η Μπρέσια, νίκησε στην έδρα της με ανατροπή την Σπαλ με 2-1 (69', 90' Ζμραλ – 42' Νταμπό) και την έστειλε και μαθηματικά στην Serie B.

Η Φιορεντίνα επικράτησε εντός έδρας της Τορίνο με 2-0 (2' αυτ. Λιάνκο, 75' Κουτρόνε), με τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την παραμονή.

Τεράστια ανατροπή έκανε η Σαμπντόρια κόντρα στην Πάρμα στο «Ένιο Ταρντίνι», καθώς το 3-2 με το οποίο κέρδισε, αφενός την προσπέρασε στη βαθμολογία, αφετέρου έφυγε 12 βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Πάρμα προηγήθηκε στο ματς με 2-0, με γκολ των Ζερβίνιο στο 18΄και αυτογκόλ του Μπερεζίνσκι στο 42΄ αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή. Μείωσαν αρχικά με τον Σαμπό στο 48' και ο Κουαλιαρέλα έκανε το 2-2 στο 69'. Η ολική ανατροπή έγινε από τον Μπονατσόλι στο 78'.

Σάββατο 18/7

Η μηχανή παραγωγής γκολ της Αταλάντα σταμάτησε στο «Μαρκαντόνιο Μπεντεγκόντι»! Απέναντι στη Βερόνα έμεινε στο 1-1, στο ματς με το οποίο «άνοιξε η αυλαία» της 34ης αγωνιστικής, «ανέβηκε» μεν στη 2η θέση πιάνοντας την Ίντερ στους 71 βαθμούς, αλλά οι «νερατζούρι» έχουν ένα ματς λιγότερο, καθώς παίζουν το βράδυ της Κυριακής (19/07) με την Ρόμα στη Ρώμη.

Η Αταλάντα προηγήθηκε στο 50΄ με τον Ζαπάτα, αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα, καθώς στο 59΄ ο Πεσίνα έκανε το 1-1. Αυτή ήταν μόλις η 2η ισοπαλία της ομάδας από το Μπέργκαμο μετά την επανέναρξη της σεζόν, μόλις μία εβδομάδα μετά το εκτός έδρας 2-2 με την πρωτοπόρο, Γιουβέντους.

Μια κι ο λόγος για ισοπαλίες, με το ίδιο σκορ έληξε και το 2ο χρόνικα ματς στο Κάλιαρι μεταξύ της τοπικής ομάδας και της Σασουόλο.

Οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ στο 12ο λεπτό (από το 18ο γκολ του Καπούτο, στην σεζόν) κατάφεραν να πάρουν τον πόντο, παρότι βρέθηκαν ν' αγωνίζονται με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Καρμπόνι (48').

Το γκολ της ισοφάρισης ο Ζοάο Πέδρο (πρώτο μετά τη διακοπή κι επίσης 18ο...), στο 63', για τους Σάρδους, που έχουν τέσσερα «Χ» στα τελευταία 6 ματς τους, αλλά καμία νίκη.

Όσο για τους «νεροβέρντι», είναι αήττητοι στον ίδιο αριθμό αγώνων (4ν. - 2 ισοπ.), αλλά το χθεσινό αποτέλεσμα αποτελεί πισωγύρισμα στην προοπτική ευρωπαϊκής τους συμμετοχής.

Στην 6η θέση της βαθμολογίας και έτοιμη για Ευρώπη είναι η Μίλαν η οποία συνέτριψε με 5-1 τη Μπολόνια. Μόλις στο 10' o Σαλεμάκερς άνοιξε το σκορ για τους Μιλανέζους και ο Τσαλχάνογλου στο 24' έκανε ήδη το 2-0. Ο Τομιγιάσου μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 44' κι αυτό ήταν το σκορ ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος, από το 49' μέχρι το 57', ο Μπενασέρ κι ο Ρέμπιτς είχαν κάνει το 4-1 κι ο Καλάμπρια στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το εμφατικό 5-1 για τους «ροσονέρι».