Serie A: Βολική ισοπαλία στο «Σαν Πάολο» (αποτελέσματα - βαθμολογία)

Ισόπαλες 2-2 αναδείχθηκαν Νάπολι και Μίλαν στο «Σαν Πάολο». Αποτελέσματα και βαθμολογία.

Νάπολι και Μίλαν έφεραν 2-2 στο «Σαν Πάολο», ένα αποτέλεσμα που δεν στενοχώρησε καμιά από τις δυο, όσον αφορά την ευρωπαϊκή προοπτική τους. Στο 87ο λεπτό αποβλήθηκε ο Σελεμέκερς με δύο κίτρινες σε δύο λεπτά!

Ο αγώνας Ουντινέζε - Σαμπντόρια κρίθηκε στο τελευταίο 10λεπτο. Στο 84΄ο Μπονατσόλι με ψαλιδάκι έκανε το 1-2. Στο 87΄ακυρώθηκε γκολ της Ουντινέζε που πέτυχε ο Νάουτινκ και στο 90+3’ ο Γκαμπιαντίνι έγραψε το 1-3.

Στη Φλωρεντία η Φιορεντίνα πήρε τον βαθμό από τη Βερόνα ισοφαρίζοντας 1-1 στο 90+6’ με τον Κουτρόνε. H Λέτσε απέσπασε 0-0 στη Σαρδηνία από την Κάλιαρι αλλά είναι ακόμη κάτω από τη ζώνη υποβιβασμού

Εύκολα η Ρόμα

Η Ρόμα ανέβασε ταχύτητα στο β΄ μέρος της αναμέτρησης με τη Μπρέσια εκτός έδρας και πέρασε με 3-0, για την 32η αγωνιστική της Serie A. Με αυτό το «τρίποντο» οι Ρωμαίοι ανέβηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας και εξασφαλίζουν όπως φαίνεται την Ευρώπη. Η Μπρέσια από την άλλη παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και φαίνεται καταδικασμένη για υποβιβασμό.

Ο Φάτσιο στο 46' άνοιξε το σκορ για τους Ρωμαίους και ο Κάλινιτς στο 62'έκανε το 2-0. Ο Τζανιόλο στο 74' διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Ρόμα, επιστρέφοντας μάλιστα για πρώτη φορά από τον περασμένο Δεκέμβριο, καθώς είχε τραυματιστεί σοβαρά.

Τέλος το πρωτάθλημα για τη Λάτσιο

Η 3η συνεχόμενη ήττα είναι και η φαρμακερή για τη Λάτσιο, η οποία έχασε από τη Σασουόλο, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε μπροστά στο σκορ και πλέον, αν νικήσει το βράδυ του Σαββάτου η Γιουβέντους την Αταλάντα, θα μείνει πίσω με 10 βαθμούς, χάνοντας κάθε ελπίδα διεκδίκησης του τίτλου.

Η Σασουόλο από την πλευρά της, με την ανατροπή που κατάφερε στην 32η αγωνιστική της Serie A, μείωσε στο -5 από τη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.

Στα του αγώνα, η Λάτσιο προηγήθηκε με τον Λουίς Αλμπέρτο στο 33’, αλλά οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη κατάφεραν και ανέτρεψαν το σκορ, με τους Ρασπαντόνι στο 52’ και Καπούτο στις καθυστερήσεις, παίρνοντας μία σημαντική νίκη.