Conference League: Πέρασαν στα ημιτελικά οι Φιορεντίνα και Άστον Βίλα (highlights)

Η Άστον Βίλα και η Φιορεντίνα πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League.

Γνωστές έγιναν οι δύο πρώτες ομάδες που θα λάβουν μέρος στην ημιτελική φάση του Conference League. Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα η Φιορεντίνα και η Βικτόρια Πλζεν αναμετρήθηκαν στην Ιταλία.

Ο αγώνας έληξε και πάλι 0-0 και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Οι «βιόλα» προηγήθηκαν στο 92ο λεπτό με τον Γκονσάλες και ο Μπιραγκί στο 108' διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έτσι οι Ιταλοί πέρασαν στους «4», εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ.

Στο άλλο παιχνίδι που προηγήθηκε η Λιλ λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή απέναντι στην Άστον Βίλα. Οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 2-0, αλλά η αγγλική ομάδα με γκολ του Κας στο 87ο λεπτό έκανε το 2-1 στέλνοντας έτσι το ματς στην παράταση.

Εκεί δεν υπήρξε κάποιο γκολ και έτσι οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Οι «χωριάτες» ήταν πιο εύστοχοι και με σκορ 4-3 πέρασαν στα ημιτελικά και περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός - Φενέρπαχτσε.