Conference League: Στην 8αδα η Φιορεντίνα, δεν έφτασε στην Σεν Ζιλουάζ το διπλό με τη Φενέρμπαχτσε!

Η Φιορτεντίνα μετά την εκτός έδρα νίκη με 4-3 επί της Μακάμπι Χάιφα πήρε την πρόκριση στους «8» του Conference League με 1-1 στην Φλωρεντία, ενώ για την Φενέρμπαχτσε η ήττα (1-0), στην Πόλη, από την Σεν Ζιλουάζ ήταν ανώδυνη αφού είχαν νικήσει 3-0 στο Βέλγιο. Στα πέναλτι η Πλζεν (3-1) απέκλεισε την Σερβέτ.

Τον αποκλεισμό της Μακάμπι Χάιφα ολοκλήρωσε η Φιορεντίνα περνώντας στους «8» του Conference League

Μετά τη νίκη με 4-3 οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στη Φλωρεντία.

Η ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο ήταν ανώτερη και προηγήθηκε στο 59'.

Ο Μπαράκ με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Οι Ισραηλινοί ισοφάρισαν στο 88ο λεπτό με τον Καλαΐλι δίνοντας σασπένς στα τελευταία ματς αλλά οι φιναλίστ της περσινής σεζόν κράτησαν το εισιτήριο της πρόκρισης μέχρι το φινάλε.

Την ίδια στιγμή η Σεν Ζιλουάζ νικούσε με 1-0 στην Πόλη την Φενέρμπαχτσε αλλά δεν της έφτανε για να περάσει αφού στο Βέλγιο είχε χάσει 3-0 από τους Τούρκους.

Το μοναδικό τέρμα ο Ρασμούσεν (68')

Tέλος η Βικτώρια Πλζεν επικράτησε στα πέναλτι (3-1) της Σερβέτ μετά από 120 λεπτά χωρίς γκολ που είχαν ακολουθήσει το 90λεπτο στην Ελβετία.